Валерія Велика

Фото автора

Зручний мікроавтобус із смішною назвою «Зелений слон» домчав нас до Полтави за чотири години. За вікном проносяться поля золотих соняшників та стиглої кукурудзи, луки, якими поважно крокують лелеки. Попереду – кілька насичених днів, інспекція місцевих розваг і курортів та зустріч з героями Миколи Гоголя.

Скільки ребер у динозавра

Хочете побачити десятиметровий скелет справжнього динозавра та порахувати йому ребра, побачити старовинний віз, запряжений волами? Тоді вам до Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського, який був заснований у 1891 р. за ініціативою видатного вченого професора В. В. Докучаєва. Музей розташований в приміщенні колишнього губернського земства, збудованого за проектом архітектора В. Кричевського. Вздовж фасаду розміщені герби повітових містечок Полтавської губернії. У сорока залах зібрано близько 300 тисяч експонатів: предмети старовини, побуту та народного мистецтва, козацькі старожитності, вишиванки, килими, рушники, керамічні вироби, зразки грунтів, колекції комах, тварин, гербаріїв, зброї, прикрас та багато інших знахідок. Квиток для дорослих коштує 10 грн., для дітей та студентів – 5 грн., оглядова екскурсія по музею – 125 грн.

Воли у музеї ім. В. Кричевського в Полтаві
Воли у музеї ім. В. Кричевського в Полтаві

Наш місцевий Сенегал

00 20160724_160851

Для любителів зеленого туризму неподалік від Полтави в селі Нижні Млини на річці Ворскла знаходиться туристичний наметовий табір «Сенегал». Ми пішли оглядати територію та натрапили на величезного козла з закрученими рогами. Щоб потрапити до туалету, треба обійти такого «страшного» охоронця, тут і собаку можна не тримати. Але козел виявися дуже привітним. Як і його господарі, котрі нагодували нас смачним борщем, варениками, пригостили козячим молоком та медом з власної пасіки. Тепер можна і Ворсклою сплавитись, на катамаранах або байдарках (сплав коштує 100 грн./2 год. з особи або 250 грн./день). Зі спокійних розваг тут риболовля, активні: квести, повітряна траса, стрільба з лука, смуга перешкод, стежка здоров’я, змагання з крос-кантрі (вид велогонок на гірському велосипеді), майстер-класи з каякінгу та водного родео.

Сплав на Ворсклі
Сплав на Ворсклі

Не той тепер Миргород. А значно кращий

Де найсмачніше сало? У Миргороді на базарі! Тож насамперед ми по сало, а потім вже вирушили пити лікувальну водичку в санаторій.

Бальнеогрязелікарня «Миргородкурорту»
Бальнеогрязелікарня «Миргородкурорту»

Я не була тут 10 років. Все дуже змінилося. Замість совдепівських санаторіїв нас зустрів сучасний європейський курорт з новою бальнеогрязелікарнею, оновленим будинком культури, де ми колись танцювали вальс та дивились фільм «Дівчата». Чистий піщаний пляж з шезлонгами милує око. Не змінилися тільки березовий гай, лебеді на озері, увага лікарів, смачна дієтична їжа та затишок курорту.

Миргород-курорт – найвідоміша в світі українська оздоровниця з цілющою мінеральною водою та унікальними лікувальними грязями, яка об’єднує сучасні санаторії «Березовий гай», «Миргород», «Полтава», «Хорол». Вартість путівки на особу в день становить від 390 грн. з харчуванням, базовим лікуванням та діагностикою. Лікують захворювання органів травлення, опорно-рухового апарату, органів дихання, цукровий діабет, щитовидну залозу, оздоровлюють вагітних жінок тощо.

Щоб чорти не збили з дороги

На під’їзді до Диканьки ми зупинилися біля Тріумфальної арки, що вела до маєтку Кочубеїв. Через цю арку свого часу могли їздити лише вельможні пани, простий люд йшов пішки в обхід по алеї з дубів, пізніше їх почали називати Кочубеївськими. Дубам від 300 до 600 років, тепер це пам’ятка природи, і лишилося їх всього чотири.

Завітали ми до Свято-Миколаївської церкви з усипальницею роду Кочубеїв, в якій поховані три княгині та п’ять князів, але в усипальницю нас не пустили, сказали, що там ремонт. В травні багато людей приїздить сюди на свято Пісні Бузкового Гаю, щоб подивитися на цвітіння сорока різновидів бузку. Трохи далі стоїть Троїцька церква, в якій часто бував Гоголь та яку, за легендою, розписував коваль Вакула.

Обов’язково відвідайте художню галерею Марії Башкирцевої – талановитої художниці, яка згасла в 24 роки від туберкульозу, але встигла написати неперевершені картини. Мопассан, з яким вона листувалася, на її могилі сказав: «Це була єдина Троянда в моєму житті, чий шлях я всіяв би трояндами, знаючи, що він буде таким яскравим і таким коротким!»

На ночівлю ми приїхали у садибу сільського зеленого туризму, але в хату нас господар відразу не пустив, сказав, що треба пройти спочатку обряд. Посміхнувся загадково та повів нас над ставком у темряву. У сяйві місяця ми побачили камінь, який нагадував голову… чорта. Камінь має назву «Без задньої думки». Для того, щоб усі погані думки йшли геть, треба сісти на камінь, тобто на голову чорту та подумати про щось хороше. До речі, у цих місцях люди часто блукають, кажуть, чорт водить.

Гоголь щось знав!

Хто вкрав голову письменника

У селі Гоголеве Шишацького району народився та виріс Микола Гоголь. Зараз у його будинку музей-заповідник. Доки ми роздивлялися кімнату та речі письменника, до нас вийшла його… мама. Так, саме мама! І почала розповідь про любого Миколеньку, його дитинство, сестер. Ось така «фішка» місцевих екскурсоводів.

А ще ми дізналися, що при перепохованні останків письменника у могилі не було… голови Гоголя. Куди вона зникла, ніхто не знає.

Кімната у будинку Гоголя. Зараз тут музей
Кімната у будинку Гоголя. Зараз тут музей

Письменник Лідін, який був при відкритті могили, пише: «Коли і за яких обставин зник череп Гоголя, залишається загадкою». Лідін приводить міську легенду про те, що череп Гоголя був вкрадений на замовлення відомого колекціонера і театрального діяча Олексія Бахрушина ченцями Свято-Данилівського монастиря при реставрації могили Гоголя, яка проводилася в 1909 році в зв’язку зі 100-річним ювілеєм письменника.

Екскурсія: оглядова без гіда – 20 грн., з гідом – 60 грн., з елементами театралізації – 150 грн.

Пісні і танці на Хуторі Проні

Наступного дня ми завітали до комплексу Хутір Проні поблизу Диканьки. Вважають, що саме цей хутір був прототипом того, що описаний в повісті «Вечори на хуторі біля Диканьки». Нас зустрічав справжній козак на коні зі стягом України, галопом промчав повз наш автобус і їхав попереду нас дорогою до хутора.

Ми побачили цілу театралізовану виставу з участю гоголівських героїв з піснями і танцями. Познайомилися з самим Гоголем, Солохою, спіймали за хвіст Вакулиного чорта, відвідали шинок, де смачно пообідали.

На території комплексу стоять банкетні будиночки, оформлені в українському стилі та літні альтанки біля ставка, в якому коваль Вакула буцімто «втопився». Гостям пропонують риболовлю, прогулянку на конях.

Сорочинський ярмарок

Кожного року у Великих Сорочинцях Миргородського району у передостанню неділю серпня проходить Сорочинський ярмарок – велике торгове свято, на якому понад 1500 підприємств з України, Білорусі, Молдови, Грузії, Азербайджану, Німеччини, Польщі представляють свою продукцію.

У цьому році були представлені ще і такі країни, як Туреччина, В’єтнам, Індія, Пакистан. Серед товарів – їжа та напої, одяг і взуття, вироби з хутра, текстильні товари, прикраси, садово-городній інвентар та сільгосптехніка і добрива, будівельні матеріали, посуд та багато іншого. Ярмарок відвідує понад 100 тисяч людей.

Сорочинський ярмарок
Сорочинський ярмарок

Цього року Сорочинський ярмарок пройшов з 16 по 21 серпня та був присвячений 25-й річниці Незалежності України під гаслом «Цвіте ярмарок – цвіте Україна».

Вхід безкоштовний, розміщення у приватному секторі – 100 грн./доба, в готелях Миргорода – від 300 грн./доба.

Більше інформації тут.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

fourteen − three =