Прогулюючись однією із вулиць столиці Малайзії Куала-Лумпур я відчула атмосферу справжньої Азії… Все як у фільмах про цю частину світу. Шумні дороги, божевільний трафік, ринки з екзотичними фруктами, назв яких з першого разу і не запам’ятаєш, метушня, приховані у найнесподіваніших закутках храми, запахи прянощів та тепле і густе, наче молоко, повітря. Був сезон дощів і небо було затягнуте похмурими хмарами, а з хвилини на хвилину можна було очікувати на неймовірну зливу. Я зазираю у кожний провулок і намагаюся довідатися, яка Малайзія на відчуття. У якийсь момент лабіринт з вулиць повністю поглинає… Розумію, що заблукала. Однак моє сум’яття триває не довго, перша зустрічна дівчина років 20-ти гарною впевненою англійською пояснює, як дістатися до готелю. Усвідомлюю лише одне: описати цю країну у кількох реченнях неможливо, надто багато різношерстих вражень лишає побачене.

Sutera Harbour Resort‎
Sutera Harbour Resort‎

Українців я не зустріла, гуляючи вулицями, росіян також, зате повно відвідувачів з Китаю, на них і орієнтується місцевий туристичний бізнес.

Турист, який згодиться витратити більш ніж півдоби на переліт до Малайзії, буде приємно вражений: саме тут я з’ясувала, що ідеальні тихоокеанські пляжі зі світлин популярних блогерів у Instagram насправді існують. До речі, летіти зручно через Туреччину, Turkish Airlines пропонує рейс до Куала-Лумпур з пересадкою у Стамбулі.
Врахуйте різницю у часі та плануйте одразу мінімум двотижневий тур (чим більше, тим краще). Шести днів, що я провела у країні, відвідуючи презентацію туристичного сезону Малайзії 2020 року, виявилося надто мало… Звісно ж, малійці влаштували презентацію з властивою їм гостинністю: організували великий “сімейний” тур (Mega Fam), а також запросили на велике святкування Ід-Аль-Фітр – ісламського свята розговіння, що завершує місяць Рамадан.

Однак навіть після такого короткого візиту вже можу назвати 5 причин, чому тут варто побувати.

Китайські туристи піднімаються на яхту для прогулянки океаном та снорклінгу
Китайські туристи піднімаються на яхту для прогулянки океаном та снорклінгу

Причина №1: Привітність та гостинність місцевого населення

Розповідаю як є, малазійці – це найбільш відкриті, щирі та добрі люди, яких тільки можна зустріти! Разом з тим, вони пунктуальні та обов’язкові, цього ж очікуватимуть і від вас. Крім того, вони дуже чутливі щодо поваги до їхньої самобутності – очевидно через те, що були багато років змушені терпіти зверхність європейських колонізаторів.
Місцева культура сформувалася під впливом традицій давніх острівних племен, років британської колонізації та ісламу, який сповідує 60% населення. Я навіть не уявляла, чого очікувати від такої суміші, допоки не познайомилася с кількома десятками малазійців.

Отже, ми маємо легендарну британську стриманість та вічливість, вільне володіння англійською мовою, життєрадісність, якою славляться жителі тихоокеанських узбережь, а також особливих східний шарм, привнесений ісламом.

Причина №2: Безвізовий режим

Перебувати у Малайзії без візи громадяни України можуть до 30 днів. Прикордонники можуть поцікавитися наявністю зворотного квитка та датою відльоту, однак переважно ставлять стандартні питання: мета прибуття, звідки ви подорожуєте, тощо.

Причина №3: Вегетаріанський рай

Ні, якщо ви принципово вживаєте м’ясо на сніданок, обід, вечерю, ви не залишитеся голодним. Однак якщо ви фанатієте від різномаїття фруктів та овочів, вам точно сюди! Найвищий рівень задоволення (або навпаки)) – скуштувати свіжий дуріан. Довкола цього фрукту навіть сформовано частину місцевих вірувань…

Жоден малазієць не дозволить собі навіть подумати про те, що ви могли б зголодніти. Тому їжі повно, вона є всюди і на будь-який смак.

У великих містах ледь не на кожному кроці зустрічається справжнісінька китайська кухня. На другому місці – індійська їжа. Але найліпші – малазійські ресторани.

Приготування традиційної їжі у селищі Марі-Марі
Приготування традиційної їжі у селищі Марі-Марі

Місцева кухня базується на “підніжній” їжі, у тарілці можна виявити якесь загадкове коріння, листя, овочі. Популярністю користується м’ясо птахів та грильована риба. Все, що мені вдалося спробувати, готувалося за принципами здорового харчування, без великої кількості жирів та смаження.

Дуріани
Дуріани

Особливої уваги потребує місцевий шоколад. Малайзія сама вирощує какао-боби і виробляє великі обсяги шоколаду. Такого ви ще точно не бачили: найніжніший за текстурою шоколад, який тане у роті, але при цьому плитка не ламається.

Причина №4: Мультикультурний простір

Візитівка Куала-Лумпур - Вежі Петронас
Візитівка Куала-Лумпур – Вежі Петронас

Так, у Малайзії справді відчувається сильний вплив Китаю та Великої Британії. Великі міста ледве дихають від витворів сучасної бетонно-світлодіодно-скляної архітектури – хмарочосів будь-якої форми. Між ними іноді вигулькують шедеври колоніального зодчества. Дуже важко, певно, уявити, як би виглядав, приміром, Букінгемський палац у острівному стилі… Але спробуйте. Це буде воно.

На противагу міському життю у глибині Малайзії збереглися племінні поселення, які і досі зберігають вірність своїм традиціям, проживаючи у колоритних дерев’яних будиночках.

Ознайомитися з культурою п’яти найбільших племен Мазайзії можна у культорологічному селищі Марі-Марі.

Причина №5: Райські острови та готелі без інтернету

Східна Малайзія, а особливо – узбережжя штату Сабах, абсолютно заслужено вважається одними з кращих місць для дайвінгу та його полегшеної версії – снорклінгу. Хоч мені й не з першого разу вдалося подружитися з трубкою та маскою, після нетривалої практики я таки сповна насолодилася підводними краєвидами, кораловими рифами та барвистими рибками.

Готель Sutera Harbour Resort, острів Мантанані
Готель Sutera Harbour Resort, острів Мантанані

На додачу до цього – чисті піщані пляжі Тихого океану з ідеально білим пісочком, бірюзовою водою і пальмами. Що ще потрібно, аби для наступної романтичної чи родинної поїздки обрати саме цю країну…

Руслана Чечуліна
Фото автора

За організацію мандрівки дякуємо Tourism Malaysia 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

eighteen − 3 =