Полтава, мабуть, одне з найчистіших, найспокійніших та найпривітніших міст України, що мені доводилося побачити. Та насправді, саме місто сподобалося б мені значно менше, аби не мій «екскурсовод» – знайомий 25-річний полтавчанин Дмитро, активний учасник громадсько-політичного руху Полтави та просто патріот свого міста

Руслана Чечуліна
Фото автора

У лютому, під час гарячої фази Майдану, коли захоплювалися обласні адміністрації по всій Україні, полтавська міліція була першою, що перейшла на бік народу.

– У нас тут маленьке місто, всі усіх знають. Як би вони потім жили серед людей? У нас же тут навіть місцеві гопники займають правильну позицію! Нещодавно на одній з площ планувався мітинг сепаратистів, то він так і не відбувся, бо вийшли наші й швиденько перетворили це на марш національної єдності, – розповів мені Дмитро. – Полтава живе за рахунок видобутку нафти та газу. Дати б нашій владі трохи повноважень, Полтава швидко перетворилася б на один з економічних центрів.

За участі Дмитра з полтавської площі Конституції зник пам’ятник Леніну, і тепер там, завдяки старанням місцевих умільців, встановлено пам’ятний знак героям Майдану.

Особливу атмосферу міста, перш за все, створює те, що в Полтаві практично ніде не побачиш новомодних висотних будинків, які своїми масштабами вдавлюють тебе у землю і змушують почуватися навіть меншим, ніж ти є насправді.

Місто рівномірно забудовано затишними приватними хатинками з дерев’яними елементами декору і простенькими мозаїками чи кількаповерховими будиночками, що зберегли дух свого часу.

Полтава
Полтава

Схили й вулички Полтави густо засаджені деревами, особливо багато тут каштанів та лип. Немає великих індустріальних виробництв чи заводів, натомість всюди – парки, скверики, невеличкі охайні церковці, пам’ятники й музеї полтавської історії. Є принадна каштанова алейка, що тягнеться на кілометр, і доволі великий та затишний дендропарк.

Центр міста може навіть віддалено нагадати Санкт-Петербург. Все тому, що головний майдан Полтави – Кругла Площа – є одним з найкращих архітектурних комплексів України, виконаний у стилі російського класицизму. Від площі тягнеться головна вулиця міста, викладена бруківкою. Обабіч неї – старовинні будиночки, кав’яреньки.

Сама Кругла площа – це зелена алея з квітами, в центрі якої височіє монумент Слави – на його вершині «сидить» великий золотий птах.
У місті настільки чисті повітря та вода, що місцеві п’ють воду прямо з кранів.

Що подивитися у Полтаві

Одразу зазначимо, що цей список не є вичерпним. Однак уже заради цих пам’яток відвідати Полтаву варто

= Полтавський краєзнавчий музей. Уваги заслуговує уже сама будівля музею, побудована у стилі французького ренесансу, на яку знадвору споглядає монументальна гранітна скульптура Тараса Шевченка. Зовні стіни прикрашені керамічними гербами, візерунками й ліпниною.

000 _TAY2522
Полтавський краєзнавчий музей

Усередині будівля розписана кольоровими орнаментами. Музей настільки великий, що уже тільки тут можна ходити цілий день, особливо, якщо замовити екскурсію. Музей володіє найбільшим у місті зібранням пам’яток з історії, культури, ремесел області. Тут представлені усі часові проміжки: від давнини і аж до сьогодення.

= Заповідник «Поле полтавської битви». Ще один велетенський музейний комплекс Полтави, якому можна присвятити цілий день. Як зрозуміло із назви, музей присвячено Полтавській битві, події, що переломила хід Європейської історії та значно зміцнила роль Російської імперії. Заповідник займає площу майже 800 гектарів. Окрім всього іншого, на території є чотири старих поселення та понад 30 курганів, вік яких починається від І тисячі років до н.е.

Заповідник «Поле полтавської битви»
Заповідник «Поле полтавської битви»

= Іванова гора. Названа на честь письменника Івана Котляревського, що мешкав там. З гори відкривається найкращий краєвид на місто: маленькі будиночки з рудими дахами, зелені пагорби, церковки, річка Ворскла.

000 _TAY2534
Іванова гора

Тут же розташована відома в Полтаві біла альтанка, улюблене місце усіх молодят. Позаду – Кафедральний собор, хата-музей Івана Котляревського та пам’ятник полтавським галушкам.

Де зупинитися

Оселитися в скромному готелі в Полтаві можна за 220-250 грн за двох за добу. Апартаменти коштуватимуть 400-500 грн, а доба (зі сніданком) у дуже гарному чотиризірковому готелі Palazzo Premier Hotel – 780 грн за двох.

Готель Palazzo Premier
Готель Palazzo Premier

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

ten − ten =