Євген Рафаловський
Риби і українці нині є головними володарями Шарм-ель-Шейха
Я збирав валізу до Шарм-ель-Шейха і не очікував, що Червоне море вразить мене аж так! Там, під водою, не відчуваючи земного тяжіння, я ширяв, немов птах у неймовірних підводних світах. І для цих світів тиждень – мало!

По прильоту в аеропорту Шарм-ель-Шейха нас зустрів гід компанії Tez Tour Мухаммед. В Єгипті Мухаммед, мабуть, кожен третій, але наш гід був особливим – на прізвище Бейбарс! Всі ми знаємо, хто така Роксолана, а ось хто такий Бейбарс – ні.
А він гідний захоплення, оскільки був визначним правителем Сходу, рабом-половцем із чорноморських степів, який став султаном Єгипту та Сирії і був названий «Батьком перемог»!
У 1250 році він розбив хрестоносців в Єгипті, захопивши в полон французького короля Людовика IX. Уклав договір з візантійським імператором про вільний доступ єгипетських суден у Чорне море.
Наш гід Мухаммед аж надто не поринав в історичні екскурси, зате цікаво розповідав про побут і звичаї єгиптян, про тутешні залицяння і весілля, про родинні цінності. Напевне, він це робив тому, що в нашій невеликій групі дівчат було аж дванадцять.
Дівчата люблять море і шопінг: удень було море, а вечорами – шопінг. Завдяки шопінгу я купив собі дві пари ласт по 7 доларів (70 єгипетських фунтів), а маска з трубкою взагалі коштували 5 доларів!
От скажіть, де в Україні можна купити повний комплект для сноркелінга за 300 грн?
Шарм зараз – просто казковий, туристів небагато, переважно – наші земляки. На пляжах повно вільних лежаків, ціни ніхто не завищує, скрізь і на все знижки!

Ми жили в готелі Nubian Village 5*, розташованому в новому районі Шарм-ель-Шейха, недалеко від аеропорту, за 25 км від бухти Наама Бей і Старого міста. Територія готелю величезна, всюди зелень, пальми, два басейни, свій аквапарк, величезний пляж з двома піщаними лагунами для дітей.

Але головне – це довгий кораловий риф уздовж пляжу.
Наш готель повністю виправдовував свої п’ять зірочок. Від інших туристів ми чули, що багато готелів в Шарм-ель-Шейху економлять, пропонуючи дуже скромне харчування. У нас же були і краби, і восьминоги, молюски та тунець. Все включено – це зло, але зате яке приємне! Але зі злом все-таки потрібно боротися.
Найкращий спосіб – це активно спалювати калорії у морі. Моїм способом спалення став сноркелінг – занурення з трубкою і маскою.
Я побував на різних морях і океанах, але за розмаїттям риб та коралів Червоне море біля Шарм-ель-Шейха просто неперевершене.
Почав я свою підводну подорож до світу коралів у перший же день відпочинку, трохи почитавши перед зануренням про підводне життя.









Найяскравіші риби, які підпускають до себе максимально близько, – це хірурги. Зграйки риб-матросиків готові супроводжувати кожного пірнальника веселою юрбою.
Цікаво спостерігати за тим, як риби-папуги вгризаються в корали, або як діловито поспішає кудись кумедний спиноріг. Ти прямуєш уздовж стінки коралів за ним, пропливаючи повз риб-клоунів і риб-янголів.
Ми так захопилися підводним світом, що вирішили замість екскурсії в пустелю вирушити до рифів біля берегів острова Тиран, навпроти якого розташований наш готель Nubian Village 5*.
У Старому місті підіймаємося на борт яхти компанії Blue Lagoon. Вони організовують чудові морські пригоди з дайвінгом і сноркелінгом.
У програмі – три занурення і смачний обід. Дайвтур (занурення з аквалангом) коштує 50 доларів, а сноркелінг – 30.
Ми беремо курс на острів і по дорозі проходимо інструктаж для початківців. І хоча суша Тирана закрита для відвідування – там розташована військова база, однак підводний світ поблизу острова повністю доступний для туристів.
Я обрав сноркелінг-тур: на затримці дихання можу заглибитися на 5–8 метрів.
На першому ж зануренні зустрів тунця і кілька незнайомих мені риб. Поплавав поруч із дайверами (вони з балонами, а я – ні!) і навіть трохи їх пофотографував.
Одним з найпривабливіших місць для дайвінгу в Єгипті вважається затонуле судно «Лара». Його залишки стирчать з води між островом Тиран і Шарм-ель-Шейхом. У протоці біля острова знаходяться чотири коралових рифи: Гордон, Вудхаус, Томас і Джексон. Останній з них і став причиною аварії кіпрського судна «Лара» довжиною 138 метрів.
Побудували судно в Німеччині, спустили на воду 1956 року.
У листопаді 1982-го, прямуючи з йорданського порту Акаба, «Лара» налетіла на риф Джексон. Існувала версія, що судно навмисно затопили, аби отримати страховку.
Зараз «Лара» – атракціон для любителів дайвінгу і дім для мешканців підводного світу.
На рифах, які погубили «Лару», ми спостерігаємо за скатом і муреною, вивчаємо коралові гроти, в яких ховаються губки і хижі групери з дуже яскравими червоними і блакитними крапками на спині.
Але найбільше на прогулянці серед рифів мені сподобалися риби антіас яскраво-червоного кольору. На рифі нашого готелю вони теж є, але не в такій кількості!
Подейкують, що Червоне море назвали так саме на честь цих пурпурових рибок.
Рибки ці не просто красиві, вони унікальні! Вони утворюють справжні «гареми»: на одного домінуючого самця – безліч самок. Самці контролюють не лише гарем, а й ділянку рифу, де вони пасуться.
У разі загибелі самця самки займуть його місце, просто змінивши стать.
Я так і не зустрів ні акулу, ані черепаху, зате познайомився з величезним наполеоном!
Це вражає, коли він проходить зі своїм супутником рибою-прилипалою на відстані лише метра! І якраз в той момент, коли наполеон був так близько, що його можна було погладити, у моїй камері сів акумулятор! Зате тепер є причина сюди повернутися!