Олена Максименко

Фото автора

Єгипет – країна нескінченних загадок і дарів. Від доби становлення пірамід до сьогодення. На 3–5% території країни сконцентровано 95–97% усього автентичного населення. Ці три відсотки – це родючі землі в нижньому басейні Нілу – найдовшої річки світу, а також єдиної, що живить Єгипет. І слід зауважити, живить більше ніж щедро – цілий рік тут є свіжі овочі та фрукти.Чорноземи Нілу дають змогу збирати декілька врожаїв на рік. Манго, фініки, гуава, інжир, дині, полуниця – ці та інші природні дари тут можна купувати дешево, досхочу і цілий рік.

 

Зігрітися від серця земного

Складається враження, що ця колиска однієї з найдавніших цивілізацій перебуває під протекторатом вищих сил – так, приміром, багатюща (чи не найбагатша) флора і фауна Червоного моря можлива завдяки його теплій воді – температура не падає нижче позначки 20 градусів навіть узимку. Причина цього благодатного тепла – ущелина, утворена внаслідок тектонічного розламу. Тож фактично Червоне море зігріває не сонце, а земне ядро – серце світу. Будь-якої пори року тут тепло, весело і барвисто. Ми гайнули до Шарм-ель-Шейха з компанією TEZ TOUR.

Екскурсійні кораблі щодня вивозять туристів на дайвінг і сноркелінг. Тури краще купувати у туроператора TEZ TOUR. Це гарантія якості і безпеки
Екскурсійні кораблі щодня вивозять туристів на дайвінг і сноркелінг. Тури краще купувати у туроператора TEZ TOUR. Це гарантія якості і безпеки

Шалена строкатість яток із фруктами змінюється не менш насиченою палітрою у підводному світі – коралові хащі нагадують рясний квітник найхимерніших барв і форм. Ці корали нагадують людський мозок, а ці – видовжені лапи фантастичних істот…

Кораловий риф знаходиться поруч із готелем
Кораловий риф знаходиться поруч із готелем

Коли призвичаїшся до маски і ластів, то отримуєш нову форму легкості і свободи у водній стихії і хочеш нескінченно милуватися цими кораловими хащами.

Слухаючи вітер

У Єгипті ви майже не маєте шансів промокнути під зливою, і вже точно тут не загрожують інші опади. Та їх відсутність цілком компенсується вітрами усіх мастей і видів. Один із них,з поетичною назвою хамсин, прилітає з півдня, із Сахари, і здатен здійняти піщану бурю. Та, своєю чергою, здатна затримати виліт чи прибуття літака – і це не найгірший варіант. Найгірший – це зустріти хамсин у пустелі…

У пустелях Єгипту температура вдень може підніматися до 50 градусів за Цельсієм. Біля моря на узбережжі спека зовсім не відчувається, проте в літній період року активне життя на Синайському півострові починається після 19:00. Так, скажімо, нічний шопінг тут – цілком нормальне явище, після 22:00 торгівля на ринках у самому розпалі, а з нею – і вуличні концерти, чай, кальян та інші радощі життя.

Цілком у нормі тут також і відвідування мечеті чи християнської церкви після заходу сонця. Щоправда, до самої мечеті іновірців пускають через раз– це залежить від дипломатичних талантів гіда, настрою служителів храму та особистої вдачі гостя. Але й огляд ззовні вражає. Для гостей тут відкритий інформаційний центр, де можна безкоштовно придбати літературу про іслам, пророка Мухаммеда, а також про права жінки в ісламі будь-якою мовою світу.

Номер готелю Royal Monte Carlo Sharm
Номер готелю Royal Monte Carlo Sharm

Шарм – місто готелів, а ще – нічних клубів, кафешок, казино і крамниць. Готелів у Шармі близько 300 – на будь-який смак і бюджет. Так, скажімо, ті, хто не переносить спеку, у найгарячіший період можуть обрати готель на кшталт Nubian village – він розташований на своєрідному мисі, де постійно вітряно. На території готелю – маленький ботанічний сад, а отже, тінь і прохолода.

Готель Movenpick Sharm Naama Bay розташований в однойменній бухті Наама Бей, де зосереджені різноманітні кафе, бари, нічні клуби. Нудно не буває. Натомість у самому готелі спокійно і гармонійно.

На кухні
На кухні

До того ж Movenpick пригощає однойменним морозивом, що давно вже стало світовим брендом, а архітектура готелю влаштована так, що вікна усіх номерів у марокканському стилі виходять на море. Приємно, що цей готель сповідує європейські цінності – тут сортують сміття та відключають на годину електрику на День Землі, проводячи попутно невеличку інформаційну кампанію на екологічну тематику для гостей. Тут же навчають верхової їзди. А Royal Monte Carlo Sharm годиться для тих, хто знається на розкошах високого ґатунку, вишуканій кухні та сповідує чайдлфрі: тут не селять дітей віком до 16-ти. В готелях є навіть бібліотеки, де зібрано книжки всіма мовами світу.

Людський фактор

Місцеві мешканці надзвичайно привітні і гостинні, і це – не лише атрибут туристичного бізнесу, це їхня істинна природа. Проте їхня комунікабельність часом надмірна, особливо коли шукаєш тиші та усамітнення. Варто лише поринути в книжку на пляжі, як тобі почнуть активно пропонувати екскурсії, масажі, баню, підмалювати брови («Мене влаштовують мої!» – «Будуть ще кращі!»). «Ні? А чому ні? А ми вам зробимо файну знижку!..» І так далі, до нескінченності. «Hello! How are you? Where are you from?» – чутно на кожному кроці, щойно вийдеш у центр. Якщо не хочете нічого купувати чи замовляти, просто запитайте їх у відповідь. Я з подивом виявила, що у туристичній сфері тут можна зустріти вчителів і навіть університетських професорів, журналістів, лікарів тощо. Туризм як підробіток зачіпає чи не всі сфери життя.

00 DSC_3845

Але екскурсіє краще купувати в компанії TEZ TOUR, представник якої завжди перебуває в готелі. Так буде надійніше і безпечніше.

На ятках вуличних крамниць щораз більше стає українських прапорів. На вулицях і ринках дедалі частіше можна почути «Доброго ранку!», «Слава Україні!» або ж «Ласкаво просимо!».

У сфері послуг працює чимало українців, закоханих у Єгипет. Всі їхні історії схожі – спершу приїздили сюди регулярно на відпочинок, закохалися в тутешню культуру та природу, а це, своєю чергою, спричинило бажання радикально змінити життя. Розповідають – зарплатня тут невисока, проте й ціни на житло та продукти – теж. Плюс безлімітні море, сонце і приємне спілкування з людьми з усього світу.

Медитація у пустелі

Пустеля – панівна стихія в країні, саме цієї жовтогарячої поверхні тут найбільше.

Саме пустеля переплітає в собі коріння трьох світових релігій – ісламу, християнства та юдаїзму. Адже саме тут знаходиться гора Мойсея (справжнє місце розташування легендарної гори Синай невідоме). Із Мойсеєм тут пов’язано багато пам’яток, його поважають усі, зокрема бедуїни – одвічні мешканці пустелі. Два символи є найвпізнаванішими для Єгипту: це анк, єгипетський хрест – символ безсмертя, що поєднує жіноче і чоловіче начала, а також жезл Мойсея – той самий, яким пророк творив дива.

Є ще громади коптів – нащадків давніх єгиптян, автохтонного населення, тих, хто жив тут до арабської навали та не асимілювався з арабами. Теперішні копти сповідують християнство, їхня чисельність становить приблизно 10 відсотків населення. Їхні імена здебільшого близькі до наших – Андрій, Рома, Міша…

Сафарі на квадроциклах
Сафарі на квадроциклах

У пустелі завжди хочеться завмерти – так само, як завмер тут час. Певно, це найбільш підходяще місце у світі для занять медитацією – ніде усе зайве не відпадає так легко і швидко, як тут. Тиша і нескінченність, тепле лагідне каміння, а ще відтінки піску, подібні до марсіанського ландшафту, – це затягує і викликає бажання лишитися.

У бедуїнських поселеннях пригощають холодним чаєм каркаде та ще пропонують придбати прикраси. Прикраси тут виготовляють і продають жінки. Ціну заламують чималу. Зате ці діти пустелі до нестями радіють подарункам – скажімо, цукеркам чи календарикам. І неодмінно подарують щось у відповідь.

Заборонений плід

І звичайно ж, знайомство з пустелею буде неповним без катання на квадроциклах та верблюдах. До слова – арабським жінкам традиційно заборонено їздити верхи на верблюдах (виняток становлять хіба жінки зі знатних родин, що у давнину пересувалися у спеціальних кабінках, нав’ючених на спини верблюдів). Жінки бедуїнів «кочували» виключно на віслюках (нині, щоправда, і верблюдів, і віслюків замінили джипи-всюдиходи). Чому? Та тому, що, на переконання чоловіків, їзда верхи на цих горбатих велетнях приносить надто багато задоволення… еротичного характеру. А так недалеко і до гріха… На щастя, на гостей пустелі це «табу» не поширюється.

«Кораблі пустелі» можуть два тижні обходитися без води та пересуватися зі швидкістю 40 км/год
«Кораблі пустелі» можуть два тижні обходитися без води та пересуватися зі швидкістю 40 км/год

«Кораблі пустелі» можуть два тижні обходитися без води та пересуватися зі швидкістю 40 км/год. Вагу на собі вони можуть переносити… до 500 кг! Існують також «бігові верблюди». Їх не використовують як транспортний засіб, а спеціально розводять для участі в забігах – такий собі аналог азартних ігор у бедуїнів. Такі можуть розвивати швидкість до 65 км/год. Живуть тварини також чимало – по 30–40 років.

Окрім того, верблюди й досі слугують «розмінною монетою» при сватанні. Чим вродливіша й вигідніша наречена, тим більше верблюдів за неї доведеться віддати.

У спілкуванні тварини, як і люди, мають різний характер і мінливий настрій: одні намагатимуться хапонути за руку зубиськами (розмір яких змушує поважати цих велетів), інші ж охоче даватимуть себе гладити й чухати за вухом. Проте усі як один будуть раді гостинцям. Якщо погонич верблюдів, а це нерідко бувають хлопці та підлітки, радітиме долару на чай, то самі верблюди вмить схрупають канапку, яблуко чи апельсин… Чого-чого, а перебірливості в їжі у мешканців пустелі немає.

Із Києва до Шарм-ель-Шейха та Хургади кілька разів на тиждень здійснює польоти авіакомпанія WINDROSE. Це швидкий і надійний спосіб потрапити з України на узбережжя Червоного моря

За мандрівку дякуємо компанії TEZ TOUR

teztour.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

9 + 15 =