Тарас Поздній, фото автора

Уперше в житті я вирушив у подорож тривалістю 7 місяців. Сталося це досить спонтанно. Спочатку я планував провести треки по Непалу і через кілька місяців повернутися додому, потім вирішив затриматися в Непалі до березня, потім після виходу фільму «Еверест» доставив у розклад на травневі свята трек до базового табору Евереста, і тепер додому я повертаюся аж в травні

Як я складав маршрути

Я мав декілька ключових точок і дат: є дати осінніх та весняних треків по Непалу, Новий рік планується в Камбоджі. Це все. Далі я беру гуглкарти і вибираю всі країни між Непалом та Камбоджею. На цьому планування подорожі закінчилося, і я зайнявся повсякденними справами. За тиждень до вильоту вирішив все ж почитати, як там справи з візами. Виявилося, що не всюди можна їх отримати при в’їзді, такі країни прийшлося викреслити з маршруту.

День обіцяє бути чудовим. Священна вершина Мачапучаре
День обіцяє бути чудовим. Священна вершина Мачапучаре

В результаті я отримав досить чіткий план: Україна – Непал – Таїланд – Лаос – Таїланд – Камбоджа – В’єтнам – Малайзія – Непал – Україна. Зараз я в Катманду, вчора купив квиток в Бангкок (ціна 204 дол.), а завтра планую переїзд в Покхару. Саме в Покхарі буду планувати свою майбутню мандрівку, а зараз розповім вам про сьогодення Непалу та про трек до базового табору Аннапурни.

Бензин, наслідки землетрусу і кровожерний фестиваль

Зазвичай людину, яка вперше потрапляє в Катманду, охоплює не просто здивування, а справжній жах! В голові лише одна думка: «Боже, куди я потрапив? Чому всі сигналять і скільки шуму та пилу? Заберіть мене звідси хто-небудь!». Але уже через декілька днів ти звикаєш і починаєш любити «найживіше місто в світі» – як назвав столицю Непалу легендарний Райнхольд Месснер – італійський альпініст, що першим підкорив всі «восьмитисячники» світу.

У 1980 році він першим у світі підкорив Еверест наодинці, без допомоги кисневого обладнання і страхувальних крюків. Ще одним досягненням Месснера є перехід через Антарктиду без допомоги механізованих засобів пересування і собак. Він член неформального об’єднання альпіністів — «Клубу семи вершин».

Цього разу нас зустрів звичний табун таксистів, проте машин було набагато менше, а ціни набагато вищі. До Тамеля (туристичний район Катманду) таксі коштувало 10 доларів за маленьку машину і 20 доларів за мікроавтобус, проти звичних 4–8 доларів. Вся справа в конфлікті Непалу з Індією. Прикордонні області Непалу вирішили приєднатися до Індії. Звісно, ніхто їх просто так не відпустив. Після чого Індія перекрила поставки палива та газу до Непалу. Як наслідок, в багатьох ресторанах та кафе проблеми з газом, а машин на вулицях в декілька разів поменшало.

m-14

Влада Непалу видає бензин раз-два на тиждень по 5 літрів на мотоцикл і по 10 – на машину. Черги кілометрові. Звісно, цього недостатньо. Тому з’явився чорний ринок із захмарними цінами. Головною проблемою для нас стало те, що вартість трансферів на замовлення значно виросла.

Наступне питання, яке мене особливо цікавило – наскільки Непал відновився після жахливого квітневого землетрусу. Близько 8000 жертв і маса руйнувань. Виявилося, що відновився досить добре. У Тамелі руйнувань взагалі не помітно. Так, є купи цегли і руїни – але для Катманду це типово і без землетрусів.

Найбільше ж руйнацій зазнали пам’ятки архітектури – буддійська ступа Боднатх, королівські площі в Катманду та Бхактапурі. Мені найбільш шкода ступу – надзвичайне місце наразі виглядає зовсім непривабливо. Всі ці пам’ятки занесені до культурної спадщини ЮНЕСКО, тож є надія, що їх реставрація буде профінансована ззовні.
А загалом, хто боявся їхати в Непал після землетрусу – даремно.

Також нас чекав досить шокуючий фестиваль Дассейн. Він триває протягом 5 днів і проводиться в честь перемоги богині Бурга над демоном-буйволом Таркасур. Символізує перемогу добра, хоч іноді і не просту. Здавалося б, просто чудовий сонячний фестиваль має бути. Але є одне «але». Це принесення в жертву кіз та буйволів. Тільки в районі Покхари було вбито близько 20000 кіз, які заганялись для цього з гірських районів. Але повернемося до нашої подорожі.

Святилище Аннапурни – особливості треку

Трек до базового табору Аннапурни, за версією багатьох рейтингів, входить в десятку найкрасивіших пішохідних маршрутів світу і є дуже популярним. На мою думку, саме він найкраще підходить для першого знайомства з Гімалаями. Через різноманітність і відносну простоту.

Спочатку ви поплаваєте на човнах по озеру Фева і ступите на священний острів. Потім стежинка вестиме серед справжніх джунглів і рододендронових заростів – дивіться уважно, часто можна зустріти диких мавпочок, які зграями переміщаються кронами дерев та з цікавістю спостерігають за туристами.

m-13
Бачиш ту, посередині? Дхаулагірі, 8167 м.

Тричі на маршруті ви зустрінете схід сонця з видом на 7-ми і 8-ми тисячники: Аннапурна перша (8091 м), Дхаулагірі (8167 м), Аннапурна південна (7219 м), Нілгірі (7061 м), Мачапучра (6997 м), Хінчулі (6441 м). Зауважте, що Мачапучра є непідкореною вершиною. В історії було лише декілька спроб сходження на неї, але всі вони були невдалими. Потім влада Непалу закрила вершину, бо вона є священною – одна з домівок бога Шиви.

Апогеєм треку буде панорама, яка відкривається зі святилища Аннапурни. А ще тут знаходиться пам’ятник Анатолію Букреєву – легендарному альпіністу, який здійснив сходження на 11 восьмитисячників (всього їх 14) без кисневої маски. Недалеко від базового табору Аннапурни на висоті 5200 метрів у 1997 році його тіло поховала під тонами снігу лавина.

Заслуженою винагородою після численних спусків та підйомів на треку для вас стануть гарячі ванни біля селища Джіну Данда. Мабуть, ви вже досить зацікавилися Аннапурною, тож я розповім, як можна сюди потрапити.

m-2
Покхара. Маленький рибалка на озері Фева

Як завжди, у вас є як мінімум два варіанти, як поїхати в Непал. Перший, найпростіший – ви можете написати нам (Клуб туристів «Кулуар»), а далі всі питання по організації ми беремо на себе. Цей варіант підходить для тих, у кого немає досвіду та часу на самостійну організацію подорожі.

Якщо ж ви часто подорожуєте, маєте досвід походів і досить часу на підготовку, то варіант самостійної поїздки буде для вас кращим. Принаймні, дешевшим. Вся організація нескладна. Купуєте квитки до Катманду. З Києва літають дві авіакомпанії – Air Arabia та Flydubai.

Хостел або готель можна забронювати через booking.com, вибирайте в районі Тамеля: саме тут зосереджене все активне життя Катманду.

m-7

Далі ви можете безпосередньо в готелі або в одній з численних агенцій купити квитки на туристичний автобус до Покхари. Саме з неї починаються всі треки в районі Аннапурни. Маршрут подорожі можна знайти в Інтернеті.

Для першого разу рекомендую взяти собі портера-гіда; він буде для вас бронювати лоджіі, приносити їжу, носити рюкзак…

Трансфер Покхара-Наяпул можна замовити там же, де ви берете гіда. Власне це і все, решту питань, які виникатимуть по треку, вирішуватимете на місці.

Ціни в Непалі

Всі знають, що спорядження в Катманду коштує дуже дешево. І це насправді так. Навіть після падіння гривні, ціни все ще залишаються дешевими для нас: непальська шапка-вушанка – від 1 долара, трекінгові палиці – 5,5–15, пуховка – 30–45, флісовий костюм – 8 доларів.

Спочатку ціни називаються удвічі вищі, але треба торгуватися. Ну й майте на увазі, що спорядження далеко не фірмове, які б бирки на ньому не висіли.

Харчувння в Катманду коштує 6–20 доларів на день, залежно від ресторану. Зауважте, що в ресторанах часто в ціну не включені сервісний збір і 13% податку.
Тож сума вашого чеку буде на 24,3% вищою від замовлення. На треку харчування обійдеться 15–20 доларів за день.

Житло коштує від 6 доларів за найпростіший номер і до 50–100 доларів в гарних готелях. Лоджії на треку коштують 3–5 доларів.

10452308_792283570867948_1801127361381591130_n

Тарас Поздній, мандрівник, засновник туристичного клубу «Кулуар»

Перший раз батьки мене взяли в Карпати ще дитиною – у 9 років, після чого кожен рік я ходив в 3–4 походи. Дякую їм, що пробудили в мені любов до гір та подорожей. Ця любов втілилася в створення клубу «Кулуар».

Починав я сам – наповнював сайт та водив людей в походи, а зараз нас уже є дружня команда, яка складається з координаторів та досвідчених гідів. В сезон кожні вихідні стартують програми у майже всі куточки світу – від рідних Карпат і до Непалу, Ісландії, Південної Америки.

Я щиро вірю, що з походу люди повертаються кращими, ніж були, і вже інакше дивляться на світ. Наша мета – через походи та любов до природи зробити світ добрішим. І, дивлячись на життя наших учасників після походу, можу сказати, що у нас це виходить

P.S. Подорож Тараса триває вже другий місяць. За цей час він мандрував у Непалі й Таїланді, а в грудні їде до Лаосу

kuluarpohod.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

three × 1 =