Леся Москаленко
Фото автора
Я пливу на спині у гарячій воді. Наді мною пливе місяць і вогники маленьких ліхтариків у кронах дубів. Басейн з термальною водою великий і плавати є де. Людей на нічних купаннях небагато, всі вони – гості готелю «Іванчо Бірток». Готель розташований на території термального курорту Косино і зі своїми казковими шпилями й очеретяним дахом нагадує палац хобітів. Нічні та вранішні купання доступні лише для мешканців готелю, для всіх інших відвідувачів терми відкриті з 9 ранку до 8 вечора.
Курорт Косино працює цілий рік, та найгарячіший сезон тут – літо! Оскільки термальна вода корисна для всіх і практично не має протипоказань, тутешні відпочивальники це переважно, родини з дітьми. Купують абонемент на цілий день, або ж оселяються в готелі «Іванчо Бірток», де у вартість проживання вже включено відвідування усіх басейнів та саун, а також сніданок та вечеря «шведський стіл». За гарної погоди цілий день можна засмагати і бовтатися в басейнах, з гарячих перескакуючи у холодні і навпаки. Для дітей серед дубів облаштовано лазалку з маршрутами різної складності.

В Косино я періодично забувала, що я в Україні. Забував і мій мобільний оператор, час від часу надсилаючи мені контакти українського консульства то в Ніредьгазі, то в Будапешті. Про близькість Угорщини нагадує табличка «Державний кордон України» за сто метрів від курорту, а також архітектурний стиль, угорські страви у ресторані, персонал курорту, який вільно спілкується угорською. І європейська якість в усьому – сервіс, їжа, номери готелю – усе на висоті! У номерах готелю «Іванчо Бірток» все так гарно припасоване, зручні ліжка, білосніжна постіль та халати з рушниками. І ще одна деталь повсякчас нагадувала мені Угорщину. Хто був на угорських курортах, у селах та містечках, той знає – увечері всі місцеві вже вдома. Ніхто не тиняється вулицями, не розпиває пиво, не кричить і не буянить. Спокій – це головне правило життя. На відпочинку угорці також поводяться дуже стримано і тихо.
Ось і в Косино про режим тиші з опівночі до 6 ранку навіть у правилах проживання у готелі написано. На термальних курортах люди оздоровлюються, лікуються, тому спокійний сон гостей ніщо не порушує. Ось і ми першого ж вечора, повернувшись до свого затишного номера з вечірнього купання, заснули миттєво.
Який бограч кращий
Як тут спатимеш, коли вже з шостої ранку для постояльців готелю «Іванчо Бірток» доступні всі басейни та сауни. Натовп буде після 9 ранку, а зараз можна випробувати всі водяні атракції: джакузі, різні струмені, ванни Кнайпа.
Сьогодні на курорті – щорічний чемпіонат з приготування бограчу. До початку ще кілька годин, пара з гарячих басейнів змішується з ароматом смаженої цибулі та червоної паприки. А на галявині метушня – розставляють дерев’яні столи та лавки. Під велетенським казаном горить вогонь і кухар розмішує запашне вариво чимось схожим на весло.

Через дві години ми вже сидимо за столами і дегустуємо бограч. Велетенські казани киплять і булькають. Людей повно, всі снують між казанами бограчу, ятками з ковбасками, вином та палінкою.
«Та хіба це багато – усього вісім казанів бограчу, – каже своєму напарнику дядько за сусіднім столом.–Минулого року вся ота галявина була казанами заставлена!»
Ми подужали три види бограчу, найбільше сподобався той, у якому була рекордна кількість паприки, спецій і галушечок. Його насипали у хлібні глечики. Біля кожного казана з бограчем висів його рецепт.
На галявині – дерев’яні столи і лавки, музики ромської зовнішності неначе з фільмів Кустуріци. Над галявиною літає дрон, повітряні кульки і приватний літачок.
Правда і міфи про готель «Іванчо Бірток»
Готель нагадує вишуканий маєток, при будівництві якого використовували традиційні австро-угорські мотиви і особливі для даної місцевості поєднання природних матеріалів і фактур.
Велика кількість теплого дерева світлих і темних тонів, м’яке розсіяне світло, а також вишуканий текстиль відтінків золота і зелені в оформленні інтер’єру не залишать байдужими навіть найвибагливіших гостей. Казковий очеретяний дах зробили місцеві закарпатські майстри, відродивши старовинні технології.
Курорт прагне стати на лише місцем сили та здоров’я завдяки унікальній за своїм складом термальній воді та комплексу семи Королівських саун, а й зоною комфортного незабутнього родинного відпочинку з дітьми. Адже дитячий неглибокий басейн з термальною водою, дитячі аніматори, дитяча ігрова кімната, а також розваги для діток на відкритому повітрі також включені у вартість проживання в номері.
Існує міф, що значно економніше жити у готелях поблизу курорту, а сюди приходити лише купатися.
Насправді, проживаючи в готелі на території, ви отримуєте незрівнянно більше переваг – купання з 6 ранку до опівночі, релакс в Королівських саунах, різноманітне та смачне харчування «шведський стіл», розкішні номери, європейський сервіс та інші бонуси для гостей готелю.

Якщо порахувати, то сума виявляється практично однаковою, різниця – дуже незначною.
- Вартість номера у готелі «Іванчо Бірток» – від 3500 грн на добу.
- Абонемент на одну особу (якщо ви живете не на території термального комплексу) – 750 грн на день.
- Обід у ресторані «Чарда» 150–200 грн на одну особу.