Володимир Ільченко

На мальовничий острів Лошинь нас занесла важлива туристична подія. Шляхом опитування яхтсменів у Хорватії визначили найкращу в країні марину і влаштували нагородження переможців. А оскільки хорватський яхтинг, на думку досвідчених мореплавців, найбільш цивілізований і розвинений у Європі, то можемо з певністю сказати, що найкраща марина в Хорватії – є чи не найкращою мариною в Європі.

Дорога на Лошинь

На подію запросили журналістів із різних європейських країн, адже вона справді виходить за межі невеликої балканської країни.
На острів Лошинь можна потрапити різними шляхами, наш був найоптимальніший: автомобілем зі столичного Загреба, куди можна дістатися літаком через Європу, хайвеєм на острів із незбагненною назвою Крк, що з’єднаний з материком мостом, до села Валбіска.

Гавань у Малому Лошині
Гавань у Малому Лошині

Це 185 км, які можна подолати за 3–3,5 години. З того села ходить пором до острова Црес. Водний шлях забирає всього півгодини. Црес колись становив із островом Лошинь одне ціле, але їх розділили 11-метровим каналом ще в давньоримські часи. Нині острови з’єднані мостом.

Від селища Мераг, куди прибуває пором з автомобілями й людьми, до адміністративного центру Лошиня Малі Лошинь – 55 км, які долаються протягом години. Отже, загалом слід розраховувати на 6 годин, з урахуванням перекусу та чеканням порому. Це – як доїхати з Києва до Львова, тільки удвічі ближче.

Островів у Хорватії тисячі. Усі вони мають чудову природу (зелені й гористі), м’який клімат (не дуже спекотно влітку), гарну інфраструктуру (готелі, ресторани, яхти, пляжі тощо). Проте не кожен може похвалитися чимось надто особливим, якщо загальний рівень – однаково високий. Лошинь – може.

000 HIRES-losinj18
Голова Хорватського Апоксіомена

Баласт, який став принадою

Шанувальників мистецтва та всілякої старовини зацікавить музей однієї знахідки – бронзового Апоксіомена…

Для тих, кому важко вимовляти це слово, поясню. Апоксіомен – це не ім’я, а грецька назва спортсмена, який після змагань чистить себе так званим стригілем – металевою скребачкою. У Давній Греції атлети перед виходом на публіку вимащували себе олією та різними ароматизаторами, щоб більше подобатися глядачам. Під час змагань їхні тіла вкривалися пилом і потом. І весь той шар бруду зчищали скребачкою.

Цей момент облюбували стародавні митці. Апоксіоменів відомо кілька. Але цілісний бронзовий оригінал – єдиний. І він зберігається в музеї Хорватського Апоксіомена на острові Лошинь.

000 apoksiomen_brend_mediterana_jedino_ako_ga_ne_zatvorimo_u_trezor-apoksiomen1_nnn_for_010212-339
Зріст Апоксіомена – 192 см

Його знайшов у 1996 році бельгійський аквалангіст на дні моря на глибині 45 м неподалік острова. 1999 року знахідку підняли на поверхню й 7 років реставровували, відчищаючи сучасними «скребачками» від молюсків та всіляких морський відкладень. Висота статуї – 192 см. Вона доволі важка, і коли Апоксіомена переправляли по воді 2000 років тому, чомусь вирішили віддати його морю. Можливо, здійнялася буря, і його пожертвували морським богам або просто позбулися зайвого баласту.

Дослідження показали, що в стародавньому атлеті колись навіть завелася була миша, влаштувала там гніздо й «склад» припасів.
Не переповідатиму анатомічних суджень, що лунали від журналістів різними мовами в музейній залі. Скажу лишень, що жінки обдивлялися бронзового юнака з особливим захопленням.

Чудовий вид з морською водою

Ще один «спеціалітет» Лошиня – готель Bellevue (читається «бельв’ю», тобто «чудовий вид» французькою. Це єдиний п’ятизірковий готель на хорватських островах – із басейнами з морською водою, власним пляжем, спа, саунами, бездоганною кухнею – усім, що потрібно людині для максимального розслаблення.

Зрозуміло, задоволення не з дешевих, але спробуйте забронюйте тут щось улітку в гарячий сезон – резервувати номери слід ледве не за півроку наперед.

5-зірковий готель Bellevue
5-зірковий готель Bellevue

Малий більший, ніж великий

Лошинські містечка теж мають свої особливості. Найбільший населений пункт на острові – Малі (тобто Малий) Лошинь. У ньому мешкає майже 8 тисяч «малолошинців» (усього населення острова – близько 10 тисяч).

У Малому Лошині
У Малому Лошині

Є тут, до речі, і Велі (Великий) Лошинь. Проста арифметика показує, що мешканців у ньому набагато менше, ніж у Малому… Ну, так історично склалося. Мале село колись розрослося, розвинулося, перетворилося на торговельну гавань і обігнало свого майже однойменного побратима.

Колись у Лошині (після греків) панували венеціанці. Тож стилістика вулиць, будинків, храмів – відповідно, венеціанська: розцяцькована, арочно-візерунчаста.

«Золотий якір» для марини

І нарешті – про подію – церемонію нагородження найкращої марини.
Нагороду «Золотий якір» за 2017 рік отримала марина Пунат, що на острові Крк. Як пояснили ведучі, із 5 балів вона набрала 4,56. Це найстаріша в Хорватії марина, заснована ще 1964 року.

d131a2aca393584d91033a3fc108fe9d_XL

Її характеризують зручне розташування та відмінний сервіс. У ній знайшли «притулок» 1300 яхт. Понад десять років над нею розвівається Блакитний прапор за чисте море та бережне ставлення до довкілля.

000 ACI_Slano_cam1_2-–-kopija

Друге місце посіла марина мережі АСІ Слано (4,52 бала). Це найновіша марина, яку відкрили лише торік. Відповідно – вона модерна, комфортна, з усіма сучасними вигодами.

olive_island_marina_sutomiscica_mala

 

Третій приз дістався марині Олів Аєленд, що на острові Углян (4,49 бала). Колись закинута бухта нещодавно перетворилася на сучасну марину а-ля бутік. Затишна, невеличка, тиха і красива…

Нагородження відбулося в урочистій, святковій обстановці. Під час ближчого спілкування після церемонії я поцікавився в міністра туризму Хорватії Гарі Капеллі, який узяв участь у врученні нагород, наскільки важливою є ця подія.

– Подія дуже важлива, – сказав він, – оскільки стосується яхтингу – провідної туристичної сфери в Хорватії. А мій особистий інтерес до Лошиня зумовлений ще й тим, що я раніше був мером міста Малі Лошинь.

Міністр туризму Хорватії Гарі Капеллі
Міністр туризму Хорватії Гарі Капеллі

У директора головного офісу Хорватської туристичної організації Крістьяна Станічича під час спілкування в кулуарах я запитав, чи має намір Хорватія відкривати своє туристичне представництво в Україні. Адже досі московський офіс відповідальний за всі країни СНД.

000 18198668_300481263721633_4181988089315767582_n
Директор головного офісу Хорватської туристичної організації Крістьян Станічич

– Ми думаємо над цим, – сказав Станічич… Хоча це й не справа одного дня. Справді, кількість туристів з України після деякого падіння знову починає зростати. Безвізовий режим України з ЄС, гадаю, теж цьому сприятиме.

Переможці конкурсу «Золотий якір»
Переможці конкурсу «Золотий якір»

***
Україні є чого повчитися в Хорватії. Країні з двома морями й судноплавним Дніпром сам Бог велів розвивати вітрильну інфраструктуру. Хоча поки що нам дуже далеко до хорватів.
Водночас у дечому й ми можемо з ними позмагатися. На Лошині в ті дні якраз проходили міжнародні змагання з підводного полювання.

Лідер української команди з підводного полювання  Андрій Лагутін (у синій футболці)
Лідер української команди з підводного полювання
Андрій Лагутін (у синій футболці)

Групу журналістів привезли на церемонію визначення переможців.
Серед інших відзначилася й українська команда, очолювана визнаним майстром у цій царині Андрієм Лагутіним. Україна посіла сьоме місце. Непогано, якщо врахувати, що в змаганнях брали участь близько трьох десятків країн.

Процедура визначення переможців міжнародних змагань з підводного полювання
Процедура визначення переможців міжнародних змагань з підводного полювання

За поїздку дякуємо Хорватській туристичній організації
croatia.hr

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

fourteen − 13 =