Від КПП «Лужанка» (Берегівський район Закарпаття) до Задара – 955 кілометрів. Із них дев’ять сотень – якісними угорськими і хорватськими автобанами. У Задарі починається Далмація, батьківщина плямистих песиків, яка простяглася на південь на всю територію Хорватії до Чорногорії.
Від Задару аж до кордону з Боснією йде автобан А1 (250 км), який пов’язує між собою Шибеник, Спліт, Макарську та інші міста і селища. По суті, Задар – наземні ворота у Далмацію. Ми побували в Задарі багато разів, дістаючись до нього і на автобусі, і на машині. Із зупинками в Угорщині, і в режимі «нон-стоп», подолавши відстань від Києва до Задара (1800 км за 22 години).
Тут добре. Тут починається море

Василь Біленко

Задар і його жупанія (область по-нашому) – це сотні вілл, апартаментів, готелів, кемпінгів, які готові прихистити туриста і надати кожному своє: від суперкомфорту за скажені гроші до аскетичних умов фактично задарма. Причому жупанія – це не тільки материк.

zadar-8
Місто Задар. Видно острови – Углян, а за ним – Дугий Оток. За Дугим Отоком уже Італія (120 км).

Якщо ви подивитеся на карту Хорватії і, зокрема, Задару, виявите безмежну кількість островів. Усі великі – Дугий Оток, Углян, Пашман, Іж, Паг, Вір – населені і сполучаються з материком поромами компанії Jadrolinija. Відпочивати можна і на островах, і на материку: переваги й особливості є скрізь.

zadar_archipelago

Зупинитися на Дугому можна:

1. У кемпінгу. На острові кілька місць для туристів з трейлерами і наметами. Як правило, стоянка коштує 7–10 євро з людини. В ціну входять цивілізовані туалети і душові.

2. В апартаментах чи сільських будинках.
Це найдоступніший варіант. Обійдеться приблизно в 45–100 євро на чотирьох. Ціна залежить від близькості моря, розкішності апартаментів та вашого вміння торгуватися. 5–10 євро на добі завжди можна скинути.

3. У готелі. Вартість проживання у тризірковому Sali коштує 35 євро на людину. Чотиризірковий Hotel Maxim 4* – 66 євро на людину (із сніданком).

4. На маяку. На острові розташований найбільший маяк в Адріатичному морі – Велі Рат. Тиждень романтики обійдеться в 900–1200 євро за двох.

Звонімір, доглядач маяка

183 східці долає щодня Звонімір Скворцевич, піднімаючись на Велі Рат, найвищий маяк Адріатики.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Велі Рат – один із наймальовничіших маяків у цьому регіоні: 42-метрова вежа в оточенні лісів височіє над синім морем. Кажуть, що за сприятливої погоди з маяка видно Італію.

Звонімір працює доглядачем маяка 24 роки, проте виріс він далеко від моря і ніколи не бачив Адріатики, аж поки йому не виповнилося 25!

1187772029_5_30_photo
Доглядач маяка Звонімір Скворцевич з туристами

«Підлітком я мріяв про життя на природі в маленькій хатині, разом із дружиною і дітьми… Тому за першої нагоди вхопився за таку роботу».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Звонімір живе в будинку біля підніжжя маяка разом із дружиною Даніелою і двома синами. Крім маяка, доглядає сад і оливковий гай.

Будучи запеклим курцем, Звонімір бадьоро підіймається на самісінький верх, навіть зупиняється, щоб почекати молодих відвідувачів.

Усе літо Звонімір ходить босоніж. У кінці травня він вже має добрячу засмагу: одягнений в подерту футболку й обрізані джинси.

Окрім синів із Звоніміром живе його дочка від першого шлюбу – Іванна. Вона ходить у школу в селі Божава, за 17 кілометрів від маяка. Але цього року вона випускниця і планує вступити до університету в Задарі, на материку, до якого від дому 35 кілометрів.

Звонімір, як і більшість острів’ян, хотів би поліпшення транспортного сполучення: частіших рейсів порому, дешевших квитків.

Але утворилося замкнене коло: власники поромів скаржаться на малу кількість людей, що користуються їхніми послугами, а зменшення частоти рейсів призведе до небажання жити на острові. Влітку завдяки туристам ізоляції, звісно ж, немає, а от узимку…

tzzd0007a
Маяк Велі Рат на Дугому Отоці

Маяк, окрім своєї прямої, навігаційної функції, виконує ще й додаткову: 36 тижнів на рік стає пристанком для туристів, які бажають усамітнитися на природі.
Вартість проживання – на рівні 4-зіркового готелю – близько 1000 євро за тиждень на двох. Умови – досить спартанські. Але замість комфорту – безкрайній синій простір на 360 градусів…

Що робити на острові

tzzd0019a
Піщаний пляж Сакарун на Дугому Отоці

1. Полежати на Сакаруні. На острові Дугий Оток розташований знаменитий пляж Сакарун. Піщаний з бірюзовою водою, як на картинках з Карибських островів. Піщані пляжі в Хорватії – майже на вагу золота; більшість місць для купання кам’янисті або бетонні. Тож на Сакаруні – піщаний рай…
Окрім Сакаруна, на острові чимало й інших пляжів, але вже не таких.

2. Відвідати національний парк Телашицю. Стометрові скелі відгороджують мальовничу бухту від моря. На додачу до бухти, тут ще є і мілководне солоне озеро – Мир. Із морем воно сполучається підземними каналами. Вода в Миру через інтенсивне випаровування набагато солоніша за морську, улітку озеро прогрівається до 33-х градусів (воно мілке, всього 6 метрів найбільша глибина).

dugi-otok-000078
Віслюк з національного парку «Телашиця»

3. В Божаві (острівному селищі) є військовий тунель, який колись використовувала югославська армія. Усередину можна заплисти на човні.

4. Взявши напрокат каяк, відкрити острів зі сторони моря: затоки, бухти, печери. Плавання на каяках безпечне, оскільки між Дугим і сусідніми островами ніколи не буває великої хвилі.

5. Використовуйте власний транспорт. Довжина острова – понад 40 кілометрів. Де зупинилися – там і буде ваш індивідуальний пляж.

6. Пором з острова в Задар ходить із трьох міст кілька разів на день. Задар заслуговує принаймні на один день вашої уваги.

Економ-поїздка до Хорватії

На сьогодні найдешевшим варіантом дороги до Хорватії є машина. Ось короткий підрахунок часу й витрат подорожі до Адріатичного моря.

Варіант 1. У вас є шенгенська мультивіза, яка водночас дає право на відвідання Хорватії.

Виїзд з Берегового (Закарпаття) о 5–6-й ранку. Прохід кордону на КПП «Лужанка» – 1–3 години. Покупка матриці-він’єтки – плати за угорські автобани – на заправці в містечку Вашорошнамєнь. Вартість – приблизно 10 євро за 10 днів. Виїзд на автобан М3. Зупинка на обід в районі Балатона (ви вже від’їхали від кордону з Україною більше 400 кілометрів; у дорозі 4 години).

Продовжуємо рух на Захід. Наступна зупинку на кордоні Угорщини і Хорватії. Як правило, проходження кордону займає до однієї години.

Від кордону до Задару, що на морському узбережжі, залишається 400 кілометрів, або приблизно 5 годин їзди, враховуючи зупинки на заправці. 6–8 вечора – і ви в Задарі, на морі!

Вартість дороги приблизно 500 євро на машину. Якщо розділити на родину, скажімо, з 4 осіб, не так вже і багато.

Варіант 2. Візи немає. Найкращим рішенням є відкриття угорської мульти- або дворазової візи. Тоді відкривати хорватську не потрібно

Для отримання угорської візи необхідно забронювати і оплатити проживання в Угорщині. Рекомендуємо по дорозі туди зупинитися в Хевізі, містечку на термальному озері з однойменною назвою (вартість готелю на одного – 15–50 євро), а назад – у Будапешті чи під Будапештом (15–50 євро на одного).

А додатковий час у дорозі розглядати не як необхідність, а можливість відпочити в Угорщині. Відповідно, вартість поїздки зростає на суму, витрачену в Угорщині.
Вартість дороги приблизно 700 євро на машину / 4 особи.

Корисні посилання

Пором в Хорватії
jadrolinija.hr

Інформація про Дугий Оток
dugiotok-travel.com
dugiotok.hr

Де зупинитися на Дугому Отоці
gorgonia.hr
kampdugiotok.com
camp-kargita.hr

Маяк Велі Рат
lighthouses-croatia.com

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

nine + five =