Юлія КОСИНСЬКА

«Немає іншого такого міста, як Гданськ. З такою ж вишуканою архітектурою, багатою історією і незвичайною красою. Інші міста можуть тільки нагадувати його, але – незначною мірою». Такого висновку дійшли організатори конкурсу на найбільш туристично привабливе місто Європи EuropeanBestDestination, назвавши польське місто на Балтиці одним з найкращих туристичних напрямків 2017 року.

Гданська весна і білі птахи моря

Цікаво, що Гданськ, який вперше брав участь у такому престижному оцінюванні, відразу посів у рейтингу почесне третє місце, залишивши позаду таких велетів, як Рим, Париж чи Відень. Тож маємо додатковий привід навідатися в гості на берег польської Балтики, аби вдихнути морської свіжості і свободи, насолодитися розкішними краєвидами і спокоєм, збагатитися культурно і добре відпочити. Адже у Гданську для цього є все. Тим паче, що від минулого літа для українців він став ще ближчим – завдяки прямому бюджетному авіасполученню з Києва.

Весна не поспішає сюди, але в тому – додатковий шарм Гданська. Весняну свіжість і чарівливість ви можете наздогнати на березі польського моря, коли в Україні вже розпал літа. А гданське літо, що теж цінне, не втомлює надмірною спекою. Балтійське узбережжя Польщі запам’ятовується особливим шармом. Невеличкі міста зачаровують вишуканою західною архітектурою, віковічні сосни зберігають пам’ять про минуле, самотні маяки навівають романтичні думки про інші світи, а галасливі птахи, ніби уважні гіди, віддано супроводжуватимуть вашу подорож північним краєм сусідньої держави.

Фонтан Нептуна в центрі Гданська
Фонтан Нептуна в центрі Гданська

…Невідомі білі птахи пильнують у воді здобич, наполегливо перечікують годинами у хвилях, що накочуються на берег. На піску залишаються їхні чіткі сліди і пір’я, втрачене у боротьбі з вітром. А вітри тут справжні. Рвучко відкидають назад чайок, тріпотять прапорами і рекламними плакатами. З гуркотом перемовляються хвилі, активно накочуючись на берег. Море інколи засіває берег непотрібними йому предметами – різноманітними монетками та іншим дріб’язком, але бурштином ділиться неохоче. А може, я просто не надто пильно дивилася під ноги, бо погляду куди вільніше в синьому небі і в далеких бурунах хвиль…

Цей край довший час був німецьким, ніж польським. Німецький стиль тут легко прочитуєш у будівлях з червоної цегли. Сільські будиночки вирізняються простотою, своєрідною «казематною» кладкою стін, високими двоскатними дахами, нефарбованими дверима, почорнілими від часу і дощів, висушеними солоними вітрами.

Польська готика близька до архітектури східних та північних ремісничих і торгових німецьких міст. Впадають в око і вежі ратуш, які тут часто здіймаються вище за вежі костелів. Вочевидь, раніше це символізувало могутність міст. Тут багато соборів. Вони також цегляні, їхні обриси чітко геометричні, позбавлені будь-якого скульптурного декору – інакше вони вступали б у дисонанс із цегляною кладкою.

Відгомін бруківки та позолочених карет

Мандрівники, які мають достатнього вражень, аби порівнювати і зважувати, стверджують, що Гданськ перевершує за вишуканістю Амстердам. Принаймні, колорит міста вирізняє його з-поміж інших «приморських побратимів». Нині ретельно відреставроване старовинне місто має первозданний вигляд. Гданську Старувку (старе місто) знають, напевне, не тільки в Польщі, а й у всьому світі. Найпопулярніша тут серед туристів – Королівська дорога, яку становлять вулиці Длуга і Длугий Тарг. На останній в часи Середньовіччя вирував базар, де збиралися торгівці з усіх навколишніх земель. Колись цими вуличками до Гданська поважно в’їжджали королі. І навіть сьогодні, якщо добре прислухатися, можна почути відгомін бруківки, якою їдуть позолочені карети…

На стику вулиць – ратуша Головного міста. Поляки зараховують її до найцінніших пам’яток архітектури. Готична вежа піднімається на вісімдесят метрів. Щоб помилуватися неповторною панорамою міста, яка відкривається з цієї точки, туристи охоче долають кілька сотень сходинок. Тут, у ратуші, розмістився Музей історії, який при нагоді варто відвідати: він збагатить ваші знання про місто і край.

Віддзеркалення старого міста
Віддзеркалення старого міста

Звернувши з Длугої, виходимо на Калетничу вуличку, яка приводить до костелу Пресвятої Діви Марії. За масштабністю цей костел – другий у Європі, поступається тільки Кельнському собору. А як цегляний храм він найбільший у світі. 105-метрового гіганта будували ретельно й довго – півтора століття. Сьогодні в ньому може розміститися 25 тисяч людей. Неймовірно!

Суміш архітектурних стилів Гданська вражає. Відчутний настрій скандинавських міст, особливо Стокгольма. Вузенькі фасади з трьома вікнами, високі фронтони зі скульптурами угорі. Барельєфи і малюнки на стінах, позолота ліпнини… Прямолінійні будівлі без особливих «сентиментів» стилю. Вулички старого міста зберігають середньовічну велич і красу. Одна з найбільш живописних – Мар’яцька, забудована спорудами ХVІІ століття. Вона виводить на набережну річки Мотлава, на якій стоїть Гданськ. Під прицілами фотокамер туристів – «Журав», що здіймається над набережною. Ця споруда ХV століття одночасно виконувала роль і міських воріт, і оборонної вежі, і портового крана, до того ж її використовували для встановлювання щогл на кораблі.

«Монте-Карло півночі»

Гданськ, Сопот, Гдиня – три міста, що плавно перетікають одне в одне. З другого боку, їх справедливо вважають одним великим містом, оскільки адміністративні кордони між цими населеними пунктами досить умовні. Польське Труймясто розкинулося вздовж Гданської затоки на 30 кілометрів, нині тут близько 800 тисяч мешканців.

З іншими містами Труймяста Гданськ зв’язує лінія швидкісної залізниці. Зручна електричка спершу доставляє в Сопот. Перш ніж стати одним з найпопулярніших туристичних центрів Польщі, Сопот тривалий час був курортом.До числа найвідоміших здравниць місто потрапило 1823 року, коли Ян Хаффнер – колишній лікар Наполеона – спорудив тут лікувальні ванни. Вже наприкінці XIX століття місцева аристократія з’їжджалася сюди «на води», щоб підлікувати дихальні шляхи.

Прогулянковий кораблик
Прогулянковий кораблик

У Сопоті вміють цінувати смак життя. Смачна їжа, відпочинок, розваги, культура та краса – те, заради чого сюди їдуть звідусіль, і не тільки з Польщі. Тут можна поправити здоров’я, адже морське повітря зцілює, як жодне інше. Прогулянка пляжем збадьорить. Обов’язково після такої прогулянки зайдіть до одного з навколишніх пабів випити чогось гарячого. Ароматний чай з видом на бурхливе море – це магія, кажуть досвідчені туристи.

У нічних клубах вирує життя. Люди різного віку сходяться послухати джаз, посмакувати вина і замовити смачну страву. Один із таких клубів – легендарний YellowJazzClub, розташований в самому центрі Сопота – Курортному Домі.

В оновленому історичному Південному парку, неподалік курортного скверу і пляжу, побачите гриби для інгаляцій. Це маленькі фонтани з солоною водою. Кілька глибоких вдихів – і відчуєте себе так, ніби щойно народилися.

Про здоров’я і красу тут подбала косметологічна індустрія. У невеличкому Сопоті знайдете десятки осередків для релаксу і краси, в тому числі кілька розкішних, які запропонують комплексний відпочинок. Найбільші з них, Mera SPA, Sheraton і SofitelGrandHotel – це розкішні спа-центри для найвибагливіших.

Масовий заплив під час проведення змагання Ironman у Гдині
Масовий заплив під час проведення змагання Ironman у Гдині

А прогулятися найбільшим у Європі дерев’яним молом – справжнє задоволення. Вздовж пляжу розкинувся Північний парк, який розбили в 1970-х на місці осушених боліт. З весни до осені можна потрапити на якийсь із концертів до Опери лєшної – знаменитого амфітеатру просто неба.

Завдяки їй Сопот свого часу став центром музичного життя і пишається цим титулом донині. 1961 року тут вперше відбувся Міжнародний фестиваль пісні. Саму ж оперу відкрили 1909 року – як театр під відкритим небом. Нині театр модернізували і накрили «синтетичним небом». Наприкінці серпня на фестиваль з’їжджаються тисячі гостей. Місто часто називають «Монте-Карло півночі», тут любить відпочивати польська еліта. А ще Сопот – батьківщина Івана Вазова, патріарха болгарської літератури. На центральній міській площі розміщено його музей.

Місто музеїв

Третя з «трійці» – Гдиня – один з найбільших портів Балтійського моря, центр судноремонтної і кораблебудівної промисловості Польщі. І хоча до 20-х років минулого століття це було лише невеличке рибальське село, нині тут зосереджено багато культурних і наукових закладів та центрів. Пам’ятників старовини, щоправда, тут немає, однак цікавими для туристів будуть музеї. Їх тут безліч, а з-поміж найцікавіших – Океанографічний з морським акваріумом і Музей міста. Варто зазирнути і до Морського музею, де є відділ на військовому кораблі «Блискавиця», який брав участь у морських боях Другої світової війни. А ще в порту стоїть екзотичний вітрильник, який нині перетворено на музей. Гдиню добре знають прихильники кіномистецтва – щороку тут відбувається фестиваль польських художніх фільмів.

Варто відвідати:

Музей бурштину у Гданську (ul. TargWęglowy 26, 22-100) – тут можна дізнатися багато цікавих фактів про роль бурштину в історії цих земель і побачити оригінальні експонати.

Гданський Шекспірівський театр (ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, 80-818) – один з найпопулярніших культурних осередків, оригінальне поєднання традицій і модерну. Тут можна потрапити на цікаву театральну імпрезу, взяти участь у перформенсі, відвідати виставку, прогулятися стилізованими мурами, звідки відкривається чудова панорама міста. Лауреат Сертифікату на Найкращий туристичний продукт Польської туристичної організації 2016 року.

Фестиваль вуличних театрів у липні. Основне місце дії – гданська Старувка. Окрім численних театральних імпрез, у цей час тут відбуваються виставки, ярмарки народного мистецтва, а на завершення фестивалю у гданській гавані стартують яскраві перегони човнів найрізноманітніших (часом доволі оригінальних) конструкцій.

Батьківщина «Солідарності»

Co-founder of ?Solidarity? union, a pro-democracy movement, and former president of Poland Lech Walesa delivers a speech, during the conference entitled ?Solidarity and the Fall of Communism? in Gdansk, Poland, 04 June 2009. European leaders and anti-communist icons gathered in Poland on 04 June to mark the 20th anniversary of Poland?s first partly-free election since World War II. EPA/JACEK TURCZYK +++(c) dpa - Report+++

Гданськ залишався німецьким аж до Другої світової війни, і Польща отримала його у результаті відомого «перекроювання» карти Європи. Тоді в авральному порядку корінних німців звідси переселяли на землі переможеної Німеччини, а балтійське помор’я поповнювали жителі Східної Польщі. Таким чином сюди потрапило багато українців. У сучасній історії Польщі Гданськ посідає особливе місце. Адже саме тут у 1980-х на суднобудівних підприємствах відбулися відомі виступи протесту, які серйозно похитнули позиції комуністичної влади. У серпні 1980-го у Гданську одночасно застрайкували робітники 149 підприємств, зупинився міський транспорт. Головні події відбувалися на корабельні ім. Леніна. Створений тут страйковий комітет на чолі з Лехом Валенсою зміг забезпечити громадський порядок, послідовно домагався переговорів з урядом для вирішення конфлікту політичними засобами. Згодом страйк охопив Гдиню, Щецин, Ельблонз та інші міста.

Саме ці події стали поштовхом до створення незалежної профспілки «Солідарність», яка не приховувала своєї антикомуністичної спрямованості і поєднувала інтереси робітничого руху з опозиційними настроями значної частини інтелігенції та молоді. Попри те, що реакцією на масові акції протесту стало запровадження військового стану в державі, до якого вдалася всерйоз налякана влада, підтримувана Радянським Союзом, гданські події висмикнули наріжний камінь з підмурівку комуністичного режиму в Польщі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

4 × 3 =