Місто зустріне вас широкими проспектами, залитими сонцем, і високими копрами шахт, розкиданими по всій території міста. «Залізне серце країни» – так криворіжці гордо величають своє місто з натяком на найвищі в країні показники виробництва продукції гірничо-металургійного комплексу

Та воно й не дивно – саме тут розташоване найбільше металургійне підприємство повного циклу – ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», яке свого часу мало назву «Криворіжсталь», а згодом було придбане потужною корпорацією індуса Лакшмі Міттала. У Кривому Розі знаходиться трійка найглибших шахт Європи – «Тернівська» (-1605 м), «Родіна» (-1570 м), «Ювілейна» (-1520 м), а також чимало гігантських кар’єрів – Південного, Північного, Інгулецького та Центрального гірничозбагачувальних комбінатів.

img_9400

Криворізькі кар’єри видніються з Google maps як величезні ями, прорізані численними лініями робочих горизонтів (так гірники називають сходинки на бортах, де видобувається залізна руда). Так, наприклад, Першотравневий кар’єр Північного ГЗК має глибину 465 м, Інгулецького ГЗК – 425 м. Південного ГЗК – 410 м, а це більше, ніж висота Ейфелевої вежі.

Якщо скласти разом площу всіх кар’єрів міста, то вони перевищать територію Ватикану в 10 разів, і це ще далеко не край, адже розробка кар’єрів продовжується. Все в Кривому Розі підпорядковано основній галузі промисловості – залізорудній, видобутку руди, її збагаченню та отриманню з неї готової продукції – концентрату, агломерату, обкотишів.

img_1307

Це славне місто приховує в собі мальовничі куточки, створені працею людини, які не поступаються природним аналогам, а інколи навіть перевершують їх. Чого тільки варті озера з прозорою водою – затоплені кар’єри, – одне з яких навіть глибше відомого озера Світязь. Подібних озер у штучно зроблених западинах міста зараз є понад двадцять, і влітку вони стають оазисом прохолоди, відпочинку, купання та водного спорту для місцевих мешканців.

Для любителів гір Кривий Ріг пропонує власні «Карпати» – високі відвали, густо вкриті рослинністю, звідти відкривається неймовірний вид на місто. Два відвали є особливими – Бурщицький та Петрівський: з них видно майже увесь мегаполіс. Місцеві облюбували їх як оглядові точки для денних і нічних екскурсій, зустрічей Нового року над містом, що спалахує в святкових фейєрверках та салютах.

На початку 2013 року за ініціативи міського голови місцева влада прийняла Програму розвитку промислового туризму, яку продовжено до 2020 року. Програма спрямована на перетворення промислового міста у нову туристичну дестинацію з акцентом на головний вид туризму – промисловий. Промисловий туризм в місті сьогодні – це створення нового іміджу території, який в подальшому призведе до залучення інвестицій.

Зусиль в даному напрямку вже було докладено чимало – розроблено десятки екскурсійних маршрутів: пішохідних, автобусних, велоіндустріальних, водних. Також визначені основні об’єкти, потенційно привабливі для туристів, налагоджена співпраця з промисловими підприємствами з метою забезпечення їхнього відвідування туристами.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Головний координатор всього туристичного руху – виконком Криворізької міської ради, управління економіки та комунальне підприємство «Інститут розвитку міста Кривий Ріг», що має у своєму складі спеціалізований відділ промислового туризму.

Однак робота з розвитку даного туристичного напрямку розпочалася зовсім не зі створення відділу, а значно раніше, коли небайдужі, закохані в рідне місто краєзнавці досліджували його потенціал та на аматорських засадах проводили екскурсії для всіх бажаючих. Науковою базою для розвитку промислового туризму в місті став Криворізький національний університет, де на базі географічного факультету з 2014 року розпочата підготовка фахівців в галузі туристичного обслуговування та екскурсійного супроводу, відкриті регулярні курси екскурсоводів.

dscn5456

Місто мало чим схоже на сірі безликі промислові зони, тут вирує життя – яскраве і сповнене емоцій. Життя настільки цікаве, що стало вже приваблювати екскурсантів і туристів.

Що люди хочуть подивитись у Кривому Розі найчастіше?

Кар’єр Південного ГЗК та інтерактивний і найсучасніший музей цього підприємства. На півночі міста – старий Кочубеївський рудник з численними штольнями, які перетворені Одеською кіностудією у скансен гірничої справи. У березні-червні цього року в місті відбулися зйомки художнього фільму «Червоний», так що в майбутньому очікуємо ще й кінотуристів.

Кривий Ріг – місто, що причаровує і ламає усталені стереотипи про сіру буденність промислових міст

 

Неймовірні простори техногенного Кривбасу відкриваються під час екскурсії до Криворізького гранд-каньйону. Незаймана природа розкривається на теренах Криворізького ботанічного саду та численних заповідних об’єктах.

13978135_918651891595614_992032856_o

Пішохідні маршрути заводять шукача пригод і всіх допитливих до шахт, затоплених кар’єрів, потужних наземних та підземних водоспадів, підземної річки Саксагань, старих парків і сучасних проспектів, закинутих кар’єрів рудників, мостів та залізниць, заповідних територій – численних геологічних пам’яток і ландшафтних заказників («Візирка», «Балка Північна Червона»).

Працюють дванадцять музеїв промисловості, найбільший у Європі квітковий годинник з кінозалою 3D-відеогалереї, де про місто можна дізнатися з екранів та кількох фільмів.

img_8436

Велосипедні маршрути заводять у найпотаємніші куточки міста, а водники вас провезуть на байдарках поміж велетнів-відвалів та кар’єрів.

Інститутом розвитку міста у Кривому Розі створена інформаційна платформа для сприяння розвитку промислового туризму у вигляді спеціалізованого сайту: www.krt.dp.ua

На сторінках сайту людина, яка готується відвідати Кривий Ріг, може ознайомитися з цікавими об’єктами, популярними діючими екскурсійними маршрутами, екскурсоводами міста, готелями та закладами харчування, новинами про туризм у місті, науковими матеріалами про туризм та сам криворізький край. Сайт діє у двомовному режимі.

211111

Крім того, є сторінка на Facebook «Кривий Ріг туристичний», яка містить актуальні екскурсії та цікаві статті і враження про подорожі нашим містом.

Кривий Ріг – місто, що причаровує і ламає усталені стереотипи про сіру буденність промислових міст, про те, що промисловий туризм цікавий лише деяким мандрівникам.

Не вірите? Приїздіть і випробуйте все на собі!

КП «Інститут розвитку міста Кривий Ріг»

Подяка за фотографії Олександру Водолазькому та Андрію Данилюку

www.krt.dp.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

14 − nine =