Володимир Ільченко, фото автора

Єгипет безлюдний, або український… Ця не зовсім доречна сентенція прийшла на думку, як тільки приземлився на літаку з Києва в Шарм-ель-Шейху. Безлюдні зали аеропорту, мертві стрічки для видачі багажу, порожні підсліпуваті табло, що сповіщають про відліт-приліт, – усе це ніяк не в’язалося з давніми уявленнями про гамірливий, як східний базар, курорт

img_4636
Територія готелю «Отіум Амфорас»

Падіння російського літака поблизу Шарм-ель-Шейха, яке пов’язують з терористичною діяльністю ІДІЛ, сталося 31 жовтня 2015 року. Відтоді авіасполучення з єгипетським курортним містом «намбер ван» не відновилося. Росія демонстративно припинила будь-які польоти до Єгипту. Великобританія, пам’ятаючи про терористичний акт у Луксорі щодо її громадян у далекому минулому, скасувала рейси до Шарма.

img_5013
Українська туристка з шахами

Слідом за британцями, від рейсів до цього міста відмовилися Німеччина, Франція, Швейцарія, Голландія, Польща та решта європейських країн. Більшість із них переключилися на Хургаду, розташовану в іншому кінці Єгипту. Нині в Шарм-ель-Шейх активно літають лише українці та араби з сусідніх країн.
Тож цей курорт узимку – ранньої весни виглядав дуже незвично. Жодного росіянина, жодного європейця… Лише українці.

img_4758
На пляжі лише українці та араби

Я придбав тур із проживанням у готелі «Отіум Амфорас», що за двадцять хвилин їзди від аеропорту. П’ять зірок, ол-інклюзив – усе як належить. Перші дні тут було доволі людно: у єгипетських школах якраз були канікули, а нинішня влада надає пільги родинам зі школярами для відпочинку на морі.

Тож склад відпочивальників був доволі одноманітний – великі галасливі сім’ї з Каїра й трішки українців. Коли канікули закінчились, «Отіум» цілковито «українізувався» – інших туристів тут просто не було.

img_4784
Торік готель змінив господаря. «Шорс Амфорас», що належав єгипетським власникам, став «Отіум Амфорас» після того, як його придбала турецька мережа «Отіум».

– Судячи з усього, готель терпить збитки? – запитую в генерального менеджера готелю Яссера Рафаата.
– Мільйонні збитки, – погоджується він. – Зараз завантаженість готелю, що розрахований на тисячу місць, нижча ніж десять відсотків. Але маємо підтримувати всю інфраструктуру, платити зарплату працівникам, утримувати сервіси на належному рівні.
– Деякі готелі, наскільки знаю, взагалі стоять законсервовані…
– Так, 30–40 відсотків готелів закрилися. У нас тут комплекс із трьох готелів, але працює тільки один. Поїдьте в місто, і побачите: усе зупинилося, торговельні центри позакривалися, туристів дуже мало.
– Лише українці?
– Переважно так. Ще налічите на весь Шарм-ель-Шейх чоловік вісімдесят з Італії – з Мілана, здається, раз на тиждень літає чартер.

Водночас Яссер Рафаат сподівається, що ситуація виправиться дуже швидко – коли Росія знову пускатиме своїх туристів до Червоного моря, а європейські країни знімуть заборону на польоти.

Photographe

На пляжі не чути звичного для таких «злачних» місць російського мата, ніхто не ламає корали, не пригодовує екзотичних риб, щоб зробити підводне селфі.
– Для єгипетського бізнесу, може, й тяжко зараз, – каже туристка з Києва Галина. – Зате українцям, як ніколи, добре. Раніше від НИХ (росіян) просто спасу не було… Та й море відновлюється, корали, риби – ЇХ відсутність природі тільки на користь.

img_4937
Мечеть у Шарм-ель-Шейху

За час перебування в Єгипті я знайшов у собі сили відірватися від теплого пляжу й зробити вилазку в місто, де прогулявся по славнозвісному району, названому на честь розважально-торговельної частини Лондона, – Сохо. Більшість торговельних точок виявилася закритою, на вулицях – поодинокі перехожі, переважно українці та єгиптяни.

img_4971

img_4987

Базар у старому місті
Базар у старому місті

Базар у старому місті – теж майже порожній. Ціни, відповідно, дуже гнучкі. Вам готові продати будь-що, навіть собі у збиток, аби тільки був якийсь рух.

img_5065 img_5062

Єгиптяни за багато століть чи тисячоліть навчилися дуже оперативно призвичаюватися до купівельних запитів. Зараз замість звичного «захаді – пасматрі» можна почути «слава Україні», замість «Наташа, как деля» – «я тебє кохаю». На крамницях навіть з’явилися написи українською.

Розумію, що це ненадовго. Коли Москва під тиском вимог спраглого народу відкриє повітряне сполучення з Єгиптом, тутешні курорти знову змінять орієнтацію. Та все одно приємно. Не часто українці задають тон на такому потужному туристичному напрямку.
Та в будь-якому разі, тут, мабуть, уже ніколи не плутатимуть українців з росіянами.

Скульптура Вінстона Черчілля в Сохо
Скульптура Вінстона Черчілля в Сохо

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

18 − 16 =