Валерія Велика, Фото автора

Бурштинова корона

Греки називали цей камінь «електроном» за здатність притягувати до себе пух, нитки, волосинки. За фігурку з нього можна було виміняти сильного раба. А Софокл вважав, що бурштин утворився зі сліз птахів, що оплакували воїна-героя Мелеагра. Але ми знаємо, що бурштин утворився зі смоли хвойних дерев, його ще називають горючий камінь, що належить до напівдорогоцінних мінералів.

Єдиний в Україні музей бурштину знаходиться в Рівному (відкрився у 2010 р.). Колекція має ювелірні вироби з бурштину, прикраси, картини, книги, столові прибори, одяг та взуття, оздоблені бурштином. Серед експонатів злитки бурштину (найбільший 2 кг) віком до 40 000 000 років, із бульбашками, закристалізованими комахами, рослинами світло-жовтого, салатово-зеленого, синьо-зеленого кольору.  Головна прикраса  – бурштинова корона України. У музеї працює магазин, де можна придбати вироби та сувеніри з бурштину. Браслет коштує від 180 грн.

Тунель кохання Клевань

Закохана пара в Тунелі кохання (с. Клевань)
Закохана пара в Тунелі кохання (с. Клевань)

Багато людей у світі вже знають про романтичний «Тунель кохання» (7 км від селища Клевань та 24 км від міста Рівне). Сюди приїжджають прогулятись закохані пари, щоб зав’язати стрічку на дереві, загадати одне на двох бажання, поцілуватись та побачити світло у кінці 4200-метрового коридору із дерев. За радянської влади залізниця вела до секретної військової бази, для маскування її обсадили деревами та кущами. В останні роки дерева перестали обрізати і з часом вони  сплелись та зрослись між собою, утворивши зелений грот. Місцеві кажуть, що, за легендою, ця неймовірна краса утворилась через велике кохання двох людей, що трагічно загинули, і їх кохання перейшло в обійми дерев. Інколи тут може проїхати маленький потяг. Якщо його побачать закохані пари та встигнуть загадати бажання і поцілуватися, воно обов’язково здійсниться.

Одне із чудес України

В місті Дубно ми відвідали один з найстаріших замків України – замок князів Острозьких, збудований в 1492 році. Суворі мури були укріплені 73 гарматами з глибоким ровом та річкою Іквою, тому він вважався неприступним для завойовників – татарів і шведів. Один із татарських набігів стався під час весілля племінниці Князя Острозького Беати Дольської з Соломирецьким князем. Тоді наречена одним пострілом з гармати вразила татарського воєначальника.

Сьогодні Дубенський замок приймає туристів з усього світу (11403 осіб за минулий рік) та є одним із семи чудес України. Дітям дуже подобається зал «Королівство кривих дзеркал». У дзеркалах можна побачити себе в різних ракурсах: стрункою дівчиною або товстезною тітонькою з довгою шиєю, широкоплечим атлетом або крихіткою зі ступнями наче у хоббітів.

У підземних казематах представлена історія тортур та покарань. Ми спустились у підземелля, після денного світла очі звикають до сутінок казематів, освітлених лише свічками. Раптом перед нами з’являється постать ката у чорному плащі з величезною сокирою, голову покриває капюшон, тож обличчя не видно. – Аха-ха-ха, – розноситься його гучний бас, від якого мурахи по шкірі. Страшні знаряддя інквізиції оточували нас з усіх боків: диба, від якої рвуться зв’язки на руках та ногах жертви, багаття, де палили відьом, гільйотина, з якої в нас полетіла відрубана «голова». Насправді це була куля з тканини, але все одно, моторошно. Є тут і кімната смертників, прикутих до стіни. Середньовічні тортури були дуже страшними, добре, що ми живемо у іншому часі.

Кілька разів на місяць вночі у замку проходить театралізована вистава з факелами, феєрверками, військом, битвами на конях. Коштує така вистава 8000 грн. та розрахована на велику групу туристів від 40 осіб. А ще ми зазирнули до палаців князів Любомирських та Острозьких, де збереглися старовинні книги, посуд, картини, ікони, одяг, прикраси, зброя, гармати, дзвіниці. Вхід до замку: дорослі – 10 грн., діти – 6 грн.

Привиди Тараканівського форту

Потужний форт Тараканів звели у 1885 – 1890 рр. за 50 км від кордону, він мав захищати Російську імперію від австрійців. В 1890 р. на його відкриття прибув імператор Олександр ІІІ. Форт був неприступним та вміщав 800 солдатів, а під землею міг би вміститися цілий потяг. Казарму й каземати захищали два ряди товстих стін з цегли, бетонні та земляні вали. У ньому було 40 важких далекобійних і легких гармат. Сьогодні від споруди залишились самі руїни, а назву форт дістав від села Тараканів, у якому був збудований.

Тараканівський форт
Тараканівський форт

Згідно з легендою цю територію вважають Містом привидів, які вже багато років лякають місцевих жителів. Краєзнавець Сергій Дем’янов розповідає туристам про минуле форту, прибирає сміття та любить тут ночувати. Каже, що якось вночі побачив тут привидів радянських та польських солдатів, що загинули тут під час запеклих боїв у липні 1920 року, вони розмовляли між собою, ходили, бряжчали зброєю. Ще тут лишились залишки стометрових тунелів, хитросплетіння переходів, сховищ і казарм.

Острозька Академія

Острозька академія – найстаріша українська науково-освітня установа, заснована у 1576 році князем Костянтином-Василем Острозьким у своєму родовому місті Острозі. Велику суму коштів – аж шість тисяч кіп литовських грошей на розвиток шпиталю й православної академії надала його племінниця – княжна Гальшка Острозька.

Пам’ятник заздрості в Острозі
Пам’ятник заздрості в Острозі

Сьогодні національний університет «Острозька академія» має взірцеву репутацію як в Україні, так і за її межами та відзначений Міжнародною відзнакою «За якість», що вручалася у Парижі. У 2007 році тут було відкрито віртуальну наукову бібліотеку. 3000 студентів, що навчаються у закладі, дуже люблять свого ректора Ігоря Демидовича Пасічника, який за 20 років відновив академію з руїн.

Завітали ми і до підземелля монастирського костелу на території академії, де водяться справжні кажани та де були знайдені останки 19 монахів-капуцинів. У підвалах монастиря розміщена підземна художня галерея, щомісяця в ній відбуваються виставки картин митців з України та з-за кордону.

В головному корпусі знаходиться експозиція історії Острозької академії. Тут представлені укази президентів, роботи викладачів та студентів, монети, посуд, кахлі, знайдені студентами при розкопках  Нової (Круглої) Вежі. Частиною музейного комплексу є студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького, де розміщена експозиція стародруків та рідкісних книг, унікальна ікона «Христос-Пантократор і святий Стефан», на якій дивним чином наклалися два зображення одне на одне.

В одному з приміщень університету у «кімнаті пам’яті» є цікавий експонат –  це внутрішня криниця, яка була обов’язковим атрибутом монастирів. Криниця закрита решіткою, тож можна не боятися, що туди впаде хтось із допитливих студентів.

Кількість бажаючих навчатись в академії росте з кожним роком, тож зараз будується новий корпус, який зможе прийняти ще 2000 студентів.

Ми повернулися в Рівне та завітали на прощальну вечерю до пивної ресторації «Кант». Тут у маленькій пивоварні нам розказали, як готується пиво, дали скуштувати зерна ячменю та і самого продукту і пообіцяли на день Святого Патрика пригостити зеленим пивом з додаванням кропиви.

Фото на память у дуплі старого дерева (музей Пересопниця)
Фото на память у дуплі старого дерева (музей Пересопниця)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

20 − five =