Перше моє знайомство з Ізраїлем відбулося 20 років тому. Потім було друге, третє, четверте і так далі. За цей час я перетворився з громадянина пострадянської країни, який нічого не знав про релігію, в чоловіка, який ходить до синагоги, цікавиться філософією іудаїстики. Ізраїль теж змінився, пройшов шлях від бідної країни кібуців до розвиненої технічної і туристичної держави, лідера інноваційних бізнес-технологій 

Михайло Вейсберг

Від кібуців до стартапів

Вперше я потрапив до Землі Обітованої в групі редакторів різних видань. Запрошувало Посольство Ізраїлю в Україні. Не знаю, за яким принципом нас відбирали, можливо, за прізвищами. Бо прізвища були переважно єврейські. Тож і мене внесли до списку. І два тижні возили по країні у супроводі дуже вмілих екскурсоводів. Ми тоді швидко і багато дізналися про країну.

Це був 1994 рік. Після того я був у Ізраїлі ще, здається, 7 разів. І щоразу помічав, як швидко змінюється країна.

_dsc0307
Мені сказали, що це єменські наречена з нареченим. Щоправда, на весілля було не схоже, швидше на оформлення якихось шлюбних документів

Я став свідком перетворення її з країни комун, що мала в 90-х роках напіврадянський державний устрій, в капіталістичну державу. В 2000-х роках в Ізраїлі почали реалізовувати програми по бізнес-інкубаторах і IT-інкубаторах, стартували реформи в економіці. На ринок почали виходити компанії, які ще не мали значних ресурсів, але пропонували нові ідеї в області інноваційних технологій. Вони отримували фінансування і можливості для розвитку.

Так Ізраїль досить швидко став дуже просунутим в сфері startup компаній. І сьогодні країна є лідером за кількістю таких стартап-компаній, яких підтримують світові інвестиційні організації. Всі мріють знову вигадати щось на кшалт Фейсбука, і в декого це майже виходить. Потужні світові компанії перемістили до Ізраїлю свої офіси. Наприклад, компанія Intel Corporation, найбільший у світі виробник мікропроцесорів для комп’ютерів, всі свої найкращі винаходи робить зараз в Хайфі при тамтешньому Техніоні (політехнічному інституті).

_dsc0255

Кібуци, звісно ж, теж залишились. Частина – як атракція для туристів. Інші ж завезли собі обладнання і виробляють якісь електронні деталі.
У багатьох країн є упереджене ставлення до закупівлі продукції з Ізраїлю. Тому в Ізраїлі виробляють на експорт не готову продукцію, а колосальну кількість комплектуючих.

Могила Ротшильда

Пригадую візит на могилу Ротшильда – місце, яке справило на мене велике враження. Літня cпека з гарячим вітром і очікування хоча б хмарки на небі раптом змінилася на розкішний парк.

Ротшильд, один з найбагатших людей світу, покоїться в родинному склепі в центрі парку Рамат-хаНадів на горі Кармель. Знаменитий меценат під впливом сіоністських ідей скуповував на території стародавнього Ізраїлю (або Палестини, як тоді казали) великі ділянки землі і законодавчо оформляв їх, аби євреї-переселенці мали де селитися. Ротшильд заповів, щоб його поховали в Ізраїлі.

На місці поховання панує тиша і краса. На вході герб Ротшильдів. Ідеш через парк, милуєшся квітами, фонтанами, затіненими ділянками, приходиш до мармурового внутрішнього дворика з воротами, озерцем із золотими рибками, проходиш через нього до входу в печеру, у глибині якої лежить загорнуте в саван тіло. Так ховали в Ізраїлі колись видатних людей, святих, цадиків. Якесь містичне враження панувало навколо, пригадую його i досі.

Єрусалим

В Єрусалимі завжди ходжу по старому місту, заходжу в крамнички, шукаю яскравих речей, іду в арабський квартал. Під час перших від­відин мене попередили, що там небезпечно, тобто можна тільки групами, триматись за руки і швидко проскакувати. Не знаю, можливо, i було там небезпечно, але зараз всі гуляють спокійно, насолоджуючись східним колоритом.

_dsc0743
Молодих солдатів обов’язково привозять на екскурсію до Єрусалима, в Старе місто

Досі пригадую перше враження від храму Гроба Господнього. В нетерплячому очікуванні приходиш у велетенський храм, всередині якого знаходиться і Голгофа, дивуєшся, що вона нижча, ніж ти очікував. Але пройшло 20 віків… Ось тут місце, де Ісус вознісся і де щороку сходить благодатний вогонь. Від усього цього мороз по шкірі….

Зворушливо, що вже багато поколінь мусульманська родина, яка живе тут в маленькому будиночку, зберігає ключі від храму. Колись було прийняте таке рішення, щоб різні християнські конфесії не сперечалися за право зберігати ключі.

Але коли емоційна напруга дещо спадає і потроху починаєш звертати увагу на навколишнє, помічаєш, що увесь антураж якийсь дещо картонний, з черги лунають радісні вигуки: «ребята сюда, мы вам заняли». Цей ажіотаж перебиває твій тонкий душевний настрій. Всередині великого приміщення багато різних церков, є православні, католицькі, вірменські.

08_dafna-tal_holy-light_il614
Я ніколи не був у Храмі Гроба Господнго під час сходження Благодатного вогню. Навіть не знаю, чи можна туди потрапити в цей момент простому туристу

Екскурсоводи з радістю розповідають, що ось, мовляв, біля цього іконостасу вінчались Алла Пугачова і Філіп Кіркоров. І всі так кидаються туди, ніби це подія аж ніяк не менш визначна, ніж оглядини Голгофи. У мене такі деталі викликають суперечливі відчуття.

Все це починає нагадувати Діснейленд. Але я кажу собі, що для простих людей таке примітивне трактування релігії, такі міфологеми, можливо, більш зрозумілі. Єдине, що у мене справді викликає опір, це коли тебе привозять в поле і біля якогось каменя з капличкою кажуть, що саме тут Ісус після воскресіння явився своїм учням… Хочеться запитати: «Ну, добре, як ви про це дiзнались, розкажіть швидше…»

Ще одне місце в Єрусалимі, яке мене інтригує, – мечеть Купол над Скелею. У євреїв ставлення до цього дуже красивого Купола неоднозначне, бо він стоїть на місці легендарного зруйнованого храму. Навіть є прибічники ідеї знесення величної будови і відновлення храму. Храм зруйнували римляни, після багаторічної війни з юдеями, а руїни зрівняли з землею та розорали, щоб євреї на цих землях не селились і знову не звели храм.

Там, судячи з фото, досі стримить шматок чорної скелі, яка в Торі пов’язується ледь не зі створенням світу. І з історією про жертвоприношення Ісхака. Коли Бог спочатку сказав Авраамові принести в жертву свого сина, та потім відмінив рішення. А мусульмани тут же показують нібито слід від копита коня пророка Магомета….

Храм дуже гарний, та туди доволі рідко пускають з єврейської сторони. Якось я прийшов до входу, і у мене з собою був Псалтир – збірник молитов. Я ношу його з собою, коли приїжджаю до Ізраїлю. Однак на вході на пагорб ізраїльські солдати звеліли мені молитовник залишити і потім забрати, як буду виходити. І пояснили, що є єврейські радикальні групи, які ідуть на пагорб, влаштовують там колективні молитви за відновлення храму. Тут треба сказати, що в єврейському віросповідуванні відновлення храму прирівнюєтся до приходу Месії і початку Раю…

_dsc0590
Біля Стіни Плачу можна зустріти равинів, солдатів, туристів і просто городян, що приходять посидіти в намоленому місці

Ну і хочу згадати Котел, або Стіну Плачу. Стіною Плачу її називають туристи і для туристів. Ця споруда – навіть не стіна Храму, а частина опорної стіни пагорба, де стояв храм, а тепер стоїть мечеть Купол над Скелею. Колись у цьому храмі зберігались Скрижалі Заповіту і була Божественна присутність, на івриті – Шхіна.

Тут потрібно підійти до стіни, доторкнутися, прочитати молитву. Втім, прямо біля стіни моляться переважно приїжджі. Для туристів – вкладання записочок Господу в щілини стіни, пов’язування червоної стрічки на руці. Записочку поклали і побігли далі. Для тих, хто дійсно хоче помолитися, – равини і Синагога поруч, там, як і має бути, шафи з книгами та освячені сувої Тори.

Хайфа

Бахайський храм у Хайфі розмістився на пагорбі, який видно звідусіль, в оточенні садів неймовiрної краси. Цей храм присвячений релігійному вченню бахаїзм, яке спробувало об’єднати різні релігії. Засновник цієї релігії сказав: навіщо, мовляв, ці сварки, адже всі релігії говорять про те саме.

345
Сади Бахайського храму з’являлися поступово. У 1994 році засаджена була лише верхня частина схилу. Решта території мінялася просто на очах

І хоч щодо бахаїзму є різні погляди, зараз у нього, за різними даними, до п’яти мільйонів послідовників. Вони вірять, що скоро всі люди об’єднаються і запанує мир. Симпатична релігія. До речі, і засновник її, і його послідовники довгий час переслідувались ісламським духовенством, їх ув’язнювали і страчували.

Зараз храм відкритий для відвідувачів, у певні години невеликі групи можуть зайти туди. Тут панує краса, тиша і неймовірна гармонія.
Про армію і службу

Ізраїльська армія формувалась непросто і лише до кінця 60-х стала вишколеною і професійною. В Ізраїлі служба – це обов’язковий елемент життя і дорослішання. Там ніхто не бігає в пошуках способів не піти до армії.

Моя старша донька давно живе в Ізраїлі. Вона там закінчила школу, отримала вищу освіту. Пішла служити в армію. А відслуживши обов’язковий термін, залишилася ще на рік і отримала звання офіцера. Потім деякий час працювала в ізраїльському військкоматі, де набирали російськомовних новобранців до армії. Та потім їй це набридло, і вона поміняла роботу.

Про асиміляцію

Я помітив, що вихідці з колишнього СНГ живуть собі в Ізраїлі окремим світом, який не так вже і перетинається зі світом місцевого населення. У «наших» своя тусівка, багато з них не знають івриту. А не знаючи мови, не увійдеш до місцевого середовища як рівний, та й успіхів особливих важко досягнути.

Щоб почуватися своїм серед своїх в Ізраїлі, потрібно вчити іврит. Моя донька вільно спілкується на івриті, а я і не починав вчити. Щоб не розчаруватись

Не думайте, що Ізраїль, це як Франція чи Швейцарія. Тут буде щільний східний колорит, десь, можливо, брудно чи захаращено, навіть за 50 метрів від готелю класу «лакшері».

І хоч ВВП на душу населення тут достатньо високий, це бідна країна, яка воює і багато коштів витрачає на оборону. Для заможних іноземних туристів є мережеві дорогі готелі, 10 днів в такому готелі коштує від 2300 до 5000 доларів.

Але сюди приїздять переважно для відвідування святих місць, а не сидіти в готелі чи лежати на пляжі. Багато людей з колишньої СНД оселяються у родичів чи знайомих. Принаймні, всі мої знайомі роблять саме так. В готелях я помічав переважно європеців. Наприклад, в Ейлаті готельна зона навколо затоки традиційно заповнена французами.

Михайло Вейсберг,
підприємець, журналіст, редактор, консультант зі стратегій розвитку, відомий бізнес-тренер. Раніше один із засновників ділової газети «Галицькі Контрак­ти», зараз директор компанії «Корпоративні медіа. Вейсберг і партнери».

Більше інформації тут www.veisberg.com

 

Ізраїль. Неймовірні винаходи. Десятка передових ізраїльських стартап-компаній 2014 року

 1. CyActive (збираються покласти край комп’ютерним вірусам)
 2. Bizzabo (програма, яка дозволяє проводити онлайн-конференції)
 3. IronSource (розробка програмного забезпечення)
 4. FeeX (сервіс, який аналізує приховані платежі у ваших витратах і пропонує вам альтернативу)
 5. Consumer Physics (розробник SCIO – кишенькового молекулярного сканера, який за хвилину дасть вам всю інформацію про будь-яку речовину, поверхню якої він просканує)
 6. Reduxio (розробник нової системи зберігання файлів на основі флеш-технологій)
  Yotpo (сайт електронної торгівлі, послуги в добавленні і управлінні відгуками, лише реальні відгуки)
 7. BillGuard ( компанія розробляє захист від «сірих зборів» – нібито безкоштовних послуг, які з часом перетворюються в щомісячні виплати. Сервіс слідкує за всіма операціями, що проходять через ваші карти)
 8. Checkmarx (компанія пропонує перевірку кодів своїх клієнтів на відсутність «багів» а також на ймовірність атаки хакерами)
 9. CyberArk (компанія вирішує завдання в сфері мережевої безпеки, зокрема, у випадках, коли хакери отримують доступ до мережі через вкрадені паролі.)

Цифри, що свідчать про розмах ізраїльської хайтек індустрії

• В Ізраїлі одночасно існують 4–5 тисяч стартап-копаній.
• 68 ізраїльських компаній перебувають в постійному обороті найбільшої IT-біржі NASDAQ
• Наприклад, за 2013 рік чотири ізраїльскі компанії отримали американське громадянсьво. Так корпорація Google купила Waze за $1.1 млрд, PrimeSense була викуплена Apple за $345 млн, сервіс Soluto був проданий компанії Asurion за $130 млн.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

19 + 6 =