За сто кілометрів від Африки у бурхливій Атлантиці лежать вулканічні острови. Візит на Канари схожий з мандрівкою на іншу планету. Маленькі континенти із власними законами і вражаючою природою. Канари народжені усіма стихіями одразу: вогняні виверження в безкрайому океані сформували острови протягом тисячоліть. Кожного дня тут зустрічають нові ландшафти і яскраві пригоди

Аня Корбут
Фото автора

Якнайшвидше залишаю позаду готельні комплекси і пляжі, вирушаю досліджувати цікавинки і таємниці островів. Канари називають островами вічної весни, але насправді упродовж тижня можна побачити всі сезони: засмагнути на теплих південних пляжах, потрапити під дощ у каньйоні і навіть вкритися льодовою скоринкою на сніжно-зимовому вулкані. Гран-Канарія має 14 кліматичних зон, а Тенеріфе цілих 28. За годину можна доїхати з сухої пустелі до вологих лісів. Тут повно птахів і 500 видів ендемічних рослин, але немає небезпечних комах або змій. М’який клімат упродовж цілого року дає змогу відпочивати у будь-який сезон

! _MG_0154

Тенеріфе. Пішки на вершину

Підлітаючи до острова Тенеріфе, першим ви побачите вулкан Тейде, який височіє над хмарами. Його велич народила легенду народу гуанча про бога Ачамана, який замурував у горі диявола Гуайоту. Вулкан спить не дуже довго, всього 109 років. І одного дня може знов випустити вогняні струмені на честь бога сонця. Це перше місце, яке я хотіла побачити на Канарах: найвища точка Іспанії, доступна для відвідування для всіх. Найлегший спосіб роздивитись горизонт і острови з висоти 3600 метрів – купити квиток на підйомник, який за декілька хвилин підніме вас вище хмар.

Teide
Teide

Я обрала для себе підйом пішки від Монтана Бланка – «білої гори» – через притулок. Тому що якось неввічливо приїздити в гості до богів у автоматичній кабінці. До того ж через вітер 20 м/с підйомник взагалі вимкнули. Йти вгору наодинці трохи нерозумно, але так відчуваєш велич природи і єдність з нею. Вітер продуває наскрізь і видуває усі думки. Щоб разом з думками не видуло мозок, утеплюю свій баф серветками і навіть папером. Зі схилів здуває чорну лавову пилюку, сонячні окуляри трохи рятують очі. Я розпочинаю підйом, коли природа перебуває в чудовому стані: вітер наморозив на травах і кущах величезні бурульки і грає ними, немов на ксилофоні.

Мелодійний дзвін льодяних інструментів природи чарує. Чорна кам’яниста поверхня діамантово сяє у променях сонця. Я йду назустріч вітру і сподіваюсь дійти до притулку засвітла.

Teide
Teide

На висоті 2500 метрів на шляху зустрічаються величезні лавові каменюки у два людських зрости – так звані «яйця Тейде». Вони сформувались з чорної лави, а докотилися до рудих схилів вулкану.

Вище стежка стає вузькою і ховається серед сипучих схилів, види на кальдеру Ла-Каньядас схожі на інопланетні пейзажі. Недарма саме тут знімали понад 15 фільмів про доісторичні часи та інопланетні цивілізації.

Teide
Teide

Підйом на вулкан пішки від найвищого в Іспанії селища Віафлор займає 3 дні, а з кальдери Ла-Каньядас 7 годин. Я хочу дійти до притулку на висоті 3200 м, а вранці завершити підйом і зустріти сонце на вершині. Дві кальдери – цікавинка Тейде, Ла-Каньядас завширшки 16 км сформувалася 200 тисяч років тому і після сильного виверження провалилася вглиб. Пізніші виверження сформували верхній конус вулкана Тейде.

До верхівки вулкана на висоті 3718 метрів вхід дозволено лише з попередньо зареєстрованою перепусткою, яку я зробила, але так і не скористалася. Вранці вулкан накрила снігова хмара, вітер 30 м/с і крижаний шар на камінні зробили неможливим підйом без зимового спорядження.

Тому з 50 людей у притулку на вершину пішли на власний страх і ризик лише двоє, а решта похмуро поповзли донизу. Погода на Канарах – це постійний сюрприз, до якого треба бути готовим морально і мати потрібне спорядження. І під час цих змін погоди пейзажі виглядають чарівно.

Анага. У доісторичному лісі

Реліктові вологі ліси Анаги – ще одна мрія моєї подорожі на Тенеріфе. Лаврові ліси, або «лаурісільва», – одні з найстарших у світі, з’явилися мільйони років тому і вкривали тропічні зони давніх суперконтинентів.

У них присутні вічнозелені рослини різних видів, не тільки лаври. Нині такі ліси збереглися на деяких островах Атлантики і Тихого океану, в горах Азії та Америки. В Європі повністю винищені вирубками та нерозумною господарською діяльністю. Для лаврових лісів потрібні постійні температури і висота від 500 до 4000 метрів, бо тільки хмарні ліси зберігають постійну вологу. Вода з хмар конденсується на деревах і мохах, а потім скапує на землю.

! _MG_1510

Безліч піших маршрутів прокладено по верхівках гір, через лісові хащі і вздовж узбережжя. Зелені туманні хащі є повною протилежністю засушливим південним берегам і кам’янистим вулканічним долинам.

Вологі стовбури вкриті мохом, сонячні промені тихенько прокрадаються крізь сплетіння гілок. Волога земля пружинить під ногами, краплини води ніби зависли у повітрі, дихати дивно і приємно. Пташки співають на різні голоси – мабуть, через це ліс називають співаючим – Bosco Encantando. Поселилася я в притулку всередині лісів, і кожного ранку ліс і пташині співи чекали навіть на балконі. А ввечері чекав гарячий душ, сніданок і тепле ліжко.

Міста

Внутрішні рейси на Тенеріфе відлітають з Північного Аеропорту, який розташований поряд із Сан-Крістобаль-де-ла-Лагуна. Місто почали будувати в XV столітті на місці поселення гуанча за принципами Ренесансу. Яскравий історичний центр і храми XVI століття заслуговують декількох годин пішої прогулянки. Тут я зустріла веселих музикантів з Аргентини, які грають на гітарах і банджо для туристів. Їхні щирі усмішки та енергійні голоси наповнювали вулицю світлом і рухом.

Лас-Пальмас-де-Гран-Канарія теж зустрів мене музикою: вуличний музикант грав традиційні пісні з гітарою просто біля будинку-музею Христофора Колумба. Іспанці зробили музеї майже з кожної будівлі історичного центру, доведеться заплатити навіть за вхід до церкви. Я відвідала дзвіницю головного собору та храм святої Анни XV століття. Історичний центр Лас-Пальмас дуже гарно зберігся і дає повне уявлення про традиційну архітектуру: типові канарські дерев’яні балкони, візерунки та портали на будинках, внутрішні дворики з маленькими садками і фонтанами.

Острів Гран-Канарія

Після візиту до столиці острова Гран-Канарія ми мандрували з наметом – так ближче до природи і дешевше. Пройти острів пішки з півночі на південь можна за тиждень, але краще виділити час для відпочинку. На шляху – усі види кліматичних зон, від пустелі до густих лісів. Перша цікавинка на півночі – природні лавові басейни в Агаете. Велетенські хвилі розбиваються об каміння за декілька метрів, а ти пливеш у спокійній воді Атлантики. Складно зробити перший крок у воду, взимку вона 18 градусів, потім прохолода приємно огортає тебе.

Купаються тут у всі сезони, влітку і восени вода прогрівається до 24 градусів. Агаете – маленьке туристичне містечко поряд з національним парком Тамадаба. Звідси пливуть пороми на інші острови, а ми підіймаємось в гори. Найвища вершина нацпарку – Pico de la Bandera. Саме туди ми хочемо дійти і сфотографуватись поряд з «іспанським Бандерою».

Далі прямуємо до Roque Nublo – символу острова, скелі висотою 1813 метрів. Захоплюючі краєвиди, фантазійні скелі і купа місць для відпочинку. Сидіти вище хмар і споглядати захід сонця – фантастично. Поряд знаходиться Pico de las Nieves – найвища гора Гран-Канарії з видовою терасою та військовою базою. Фінальним акордом нашої гірської історії став неймовірний дощ, який вилив на нас річну дозу опадів за кілька годин. Доволі змерзнувши, ми поїхали грітися на сонячні південні пляжі.
Рай для геїв та нудистів

Dunes of Maspalomas
Dunes of Maspalomas

Дюни в Маспаломас – це справжня маленька пустеля на Гран-Канарії. Більша частина 15-метрових дюн сформована з океанічного піску. А ще білий пісок приносить сюди шергі – потужний східний вітер з Африки. Кожного року, коли африканський самум дме в бік Європи, шергі розганяється від Атлаських гір і несеться зі швидкістю до 100 км за годину до Атлантики, насипаючи білого піску на чорні Канарські пляжі. Відоме це місце не тільки красою природи, а й пляжами для геїв та нудистів. Вони позначені яскравими прапорами, але насправді усюди в дюнах ви маєте можливість раптово вийти на оголених людей.

Dunes of Maspalomas
Dunes of Maspalomas

Толерантність і легкість у поведінці дають можливість спокійно відпочивати всім. Пенсіонери з яскравими прикрасами у сивому волоссі гуляють, тримаючись за руки, поряд з гомосексуальними парами, оголені люди видираються на величезні дюни і скочуються донизу, немов діти. Багатії приїздять до Маспаломас грати в гольф та ходити до казино, пенсіонери лікуються у сучасних клініках, а я щиро рекомендую насолоджуватись красою природи і повною свободою дій.

Для нас у Маспаломасі було забагато людей, тому ми дійшли узбережжям до іншого нудистського пляжу і залишились там на декілька днів. Постійні відвідувачі скоро стали рідними, немов давні знайомі. Вранці на пляжі лише ми і чайки, легка прохолода.

Пізніше приходить парочка геїв і зацікавлено дивиться на хлопців, повністю ігноруючи мене – дуже незвичний досвід. Потім літній чоловік з жінкою починають активну прогулянку в лінії прибою, кожні 200 метрів пляжу – поміточка на піску. Мабуть, вони находили десятки кілометрів за кілька днів.

Увечері в останніх променях сонця вздовж хвиль бігали спортсмени і яскрава жінка роденівського типажу з довгим волоссям. Надвечір усі роз’їжджалися, і лише зірки залишалися з нами пити вино та співати пісні. І легко було відчути себе справді природними людьми, яким нічого не треба від цивілізації, щоб бути щасливими, навіть одягу.

! _MG_3172

Але наш маленький рай перетворився на випробування завдяки тій самій природі. Сильний вітер підняв у повітря пісок і почав засипати очі та ламати намети. Довелось терміново залишати уподобану місцинку.

Сюрпризи погоди зробили нашу мандрівку Канарами яскравою та незабутньою, сповненою контрастів та пригод.

Inagua, Gran Canaria
Inagua, Gran Canaria

Транспорт

• Авто – один з найзручніших транспортів на Канарах. Оренда коштує 10–20€ на добу, що для великої компанії навіть дешевше за автобуси

• Автобусне сполучення є усюди, на Тенеріфе доцільно купити картку BonoBus за 15€ , якої мені вистачило на тиждень переїздів. Розклади автобусів Тенеріфе titsa.com, на Гран-Канарії guaguasglobal.com

• Велосипед також зручний транспорт на Канарах: на ідеальних дорогах зі змінами висот навіть тренуються велозбірні

• Ноги – зручний транспорт зі швидкістю переміщення 10–15 км за день. Найкраще підходить тим, хто бажає усе гарно роздивитися і відчути

! _MG_1402

Ціни

100€ – квитки Польща–Канари у два боки при ранньому бронюванні чи акційних пропозиціях. До Польщі приїздити автобусом, потягом чи літаком
30€ – оренда кімнати на двох
20€ – літаки між островами
15€ – автобусний проїзний на тиждень або оренда авто на день
10€ – місце в хостелі у 4–10-місному номері
2€ – більшість продуктів у супермаркетах: овочі і фрукти, йогурт, консерви, хліб, солодощі, вино

Що скуштувати

• Турони – іспанські солодощі, схожі на мигдалеві козинаки з нугою
• Вино – унікальні сорти вина з вирощеного на вулканічних грунтах
• Риба – океан поруч, морепродукти завжди свіжі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

12 + four =